کتاب فیزیک مالی

The Physics of Finance
(پیش بینی پیش بینی ناپذیرها:چگونگی تسلط علم بر وال استریت)
کد کتاب : 25581
مترجم : حسین عبده تبریزی
شابک : 978-9641855163
قطع : رقعی
تعداد صفحه : 276
سال انتشار شمسی : 1399
سال انتشار میلادی : 2013
نوع جلد : شومیز
سری چاپ : 4
زودترین زمان ارسال : 16 مرداد

معرفی کتاب فیزیک مالی اثر جیمز اوئن ودرال

پس از بحران اقتصادی سال ۲۰۰۸، کارشناسان بسیاری ازدیاد ابزارهای مالی پیچیده را علت سقوط بازارهای مالی دانسته، و طراحان آن ابزارها را که عمدتا فیزیکدان بوده اند، سرزنش می کنند. مولف این کتاب که به زبان غیرفنی و شیرین تاریخچه ای از نقش فیزیکدانان در تحول نظریه های مالی ارائه می کند، برعکس معتقد است فیزیک در بازارهای مالی آینده ای روشن دارد و باید به طور مداوم مدل ها و فرایندهای مالی را پالایش دهد؛ وی می گوید تحولات مدل سازی مالی در این عرصه از علوم درمان بیماری است، نه علت آن.
این کتاب معمای رابطه ی فیزیک با مالی را شرح و توضیح می دهند چگونه فیزیکدانانی چون باشلیه، آزبورن، مندلبروت، تورپ، بلک و … سپهر مالی را توسعه می دهند. داستانی که نویسنده به دنبال کشف آن است وی را از پاریس اوایل قرن بیستم به آزمایشگاه های دولت امریکا در طول جنگ جهانی دوم، و از آن جا به میزهای بازی لاس وگاس و به کمپ جوانان انقلابی در سواحل اقیانوس آرام می کشاند. شرح این سفر تحولی بیانگر آن است که رابطه ی فیزیک و نظریه های مالی جدید، و فراتر از آن کل رشته ی اقتصاد، بسیار عمیق است.

کتاب فیزیک مالی

جیمز اوئن ودرال
جیمز اوئن ودرال (JAMES OWEN WEATHERALL) یک فیزیکدان ، فیلسوف و ریاضیدان است. وی دارای مدرک تحصیلات تکمیلی از دانشگاه هاروارد، انستیتوی فناوری استیونز و دانشگاه کالیفرنیا، ایرواین است که در حال حاضر استادیار منطق و فلسفه علوم است. او برای Slate و Science American مقالاتی نوشته است.