کتاب سایه به سایه رضاشاه

Sayeh Be Sayeh Reza Shah
«تاریخ راه آهن سراسری ایران» (خاطرات یک وزیر،دکتر محمد سجادی)
کد کتاب : 28691
شابک : 978-6226934176
قطع : رقعی
تعداد صفحه : 984
سال انتشار شمسی : 1399
نوع جلد : زرکوب
سری چاپ : 1
زودترین زمان ارسال : 19 مرداد

معرفی کتاب سایه به سایه رضاشاه اثر خسرو معتضد

حافظه تاریخی ایرانیان متأسفانه در بسیاری از موارد ضعیف است و اغلب رویدادهای تاریخی حتی بسیار مهم سرنوشت ساز را به دست فراموشی می سپارند؛ به همین علت در معادلات سیاسی و بین المللی، کشور ما ایران اغلب زیان می بیند. در جغرافیا نیز متأسفانه تا دهه های سوم قرن بیستم تبحر خاصی نداشته ایم، تقریبا تمام مرزبندی های سیاسی کشور ما با همسایگانمان حتی تا همین سده نوزدهم میلادی به وسیله نقشه برداران عضو هیأت های بین المللی انجام شده و گاهی از این بابت ما دچار زیان های جغرافیایی قابل ملاحظه ای شده ایم.
رجال سیاست پیشه ایران اغلب برخلاف سیاستمداران خارجی خاطرات خود را ننوشته و سکوت عافیت بخش خود را بر نگارش کتبی رویدادهای دوران تصدی خود در مشاغل مهم سیاسی که بعضی از آن مشاغل با مناسبات خارجی مرتبط بوده ترجیح داده اند.
در بسیاری از موارد هم کسانی که دست به قلم برده اند بیشتر در وصف خود و خدمات و مکارم خویش داد سخن داده اند ولی در مورد مسائل مهم و در خصوص بزنگاه ها سکوت پیشه کرده اند یا به ابهام برگزار کرده اند.

کتاب سایه به سایه رضاشاه

خسرو معتضد
خسرو معتضد (۱۳۲۱) تاریخ‌نگار، مجری و کارشناس «برنامه‌های تاریخ معاصر» در صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران است. وی پیش از انقلاب در دانشکدهٔ رادیو و تلویزیون و مدتی نیز در دانشکده افسری، تاریخ معاصر تدریس می‌کرده‌است.پدرش سرهنگ دکتر تقی معتضد معروف به شمس الادباء لاریجانی ، اصالتا مازندرانی بوده و نام خانوادگی دیگر بستگان پدری وی همچنان شمس لاریجانی است. او متأهل و دارای یک پسر به نام اشکان و دو دختر به نام های میترا و ماندانا می‌باشد، او بعد از دیپلم وارد د...