کتاب آموزش ویراستاری و درست نویسی

Editing and spelling
کد کتاب : 31079
شابک : 978-9642247431
قطع : وزیری
تعداد صفحه : 416
سال انتشار شمسی : 1401
سال انتشار میلادی : 2015
نوع جلد : شومیز
سری چاپ : 8
زودترین زمان ارسال : 30 مرداد

معرفی کتاب آموزش ویراستاری و درست نویسی اثر حسن ذوالفقاری

"آموزش ویراستاری و درست نویسی" کتابی است از دکتر "حسن ذوالفقاری" که درست نویسی را به خوانندگانی که از زبان فارسی برای نوشتار استفاده می کنند، آموزش می دهد.
"آموزش ویراستاری و درست نویسی" از از دکتر "حسن ذوالفقاری" ویژگی هایی دارد که آن را برای خواندن و استفاده، مناسب می کند. از جمله ی این ویژگی ها می توان به زبان ساده ی نگارش اشاره کرد که با نثری گویا و شیوا، امکان درک و تفهیم مطالب را برای همه ی خوانندگان امکان پذیر می کند. در این راستا "حسن ذوالفقاری" تلاش نموده تا با تکنیک های آموزشی مختلف، نظیر دسته بندی و استفاده از جدول، ارائه ی مطلب را آسان تر سازد. نکته بعدی در کتاب "آموزش ویراستاری و درست نویسی"، تاکید بر مواردی است که از اهمیت بیشتری برخوردارند و کاربرد آن ها نسبت به سایر موارد بیشتر است. برای مثال کاربرد نوشتارهای نادرستی که در مطبوعات و منابع آموزشی و اداری رایج تر هستند، در درجه ی نخست مورد توجه و اصلاح قرار گرفته اند. در کنار ارائه ی مطالب ضروری، تعداد زیادی نمونه و تمرین در کتاب گنجانده شده تا آموخته های نظری را در قالب فعالیت و مثال محک بزند و به این ترتیب آن ها را تثبیت کند. مثال ها و جملاتی که در کتاب آمده، از متون نوشتاری معاصر برداشته شده و نویسنده تلاش کرده تا شیوه ی املا و دستورزبان فرهنگستان زبان و ادب فارسی را مدنظر قرار دهد.
کتاب "آموزش ویراستاری و درست نویسی" از دو بخش کلی تشکیل شده که شامل ویرایش فنی و ویرایش ساختاری زبان است. در انتهای کتاب پیوستی از فرهنگ واژه های فارسی که معادل بیگانه ی آن در روزمره رایج می باشد، قرار گرفته است.

کتاب آموزش ویراستاری و درست نویسی

حسن ذوالفقاری
حسن ذوالفقاری نویسنده و پژوهشگر ادبی ایرانی است. وی متولد ۱۳۴۵ در شهر دامغان است. وی در مقطع کارشناسی دانشگاه بین‌المللی امام خمینی، مقطع کارشناسی‌ارشد پژوهشگاه علوم انسانی و مقطع دکترای دانشگاه تهران در رشتهٔ زبان و ادبیات فارسی تحصیل کرد. او هم‌اکنون در دانشگاه تربیت‌مدرس تدریس می‌کند.
قسمت هایی از کتاب آموزش ویراستاری و درست نویسی (لذت متن)
یکی از کار کردهای زبان ، نقش ارتباطی آن است . این ارتباط یا کتبی است یا شفاهی. استفاده مکتوب از زبان را زبان نوشتار می نامند. که انواع و گونه هایی چون اداری ، مطبوعاتی آموزشی ، علمی ، کودکانه و ادبی دارد . هریک از گونه های زبان نوشتار هنجارها ، آداب و شیوه نگارش مخصوص خود را دارد، ولی همگی در یک اصل اشتراک دارند و آن درست نویسی است. هر یک از گونه های زبان باید "معیار" باشند. استفاده از زبان معیار برای مقاصد مختلف اجتماعی، اداری، سیاسی، فرهنگی، آموزشی و اقتصادی...به این بستگی دارد که کاربر زبانی تا چه اندازه بر زبان و درست ها و نادرست های آن تسلط داشته باشد . این تسلط ، مهارتی اجتماعی و همگانی به شمار می آید و نمی توان آن را وظیفه ویراستاران دانست ؛ بلکه نویسنده در معنای اخص و کاربر زبانی در معنای اعم آن ، باید این مهارت های ابتدایی را بدانند و به کاربندند. به کار نبردن درست زبان و آشنا نبودن با مبانی ساده نویسی و درست نویسی در انواع نوشته ها ، اغلب باعث می شود ساعت ها وقت خوانندگان صرف آن شود تا نوشته ای را چند بار بخواند تا بتوانند مقصود نویسنده را دریابد. امروزه ، برخی نامه های اداری ، نوشته های رسانه ای و آثار علمی و آموزشی دچار انواع نارسایی های ویرایشی هستند . این مشکلات نه تنها کار پیام رسانی را دشوار می کند ، بلکه باعث می شود آسیبی جدی بر پیکره زبان غنی کهن فارسی وارد شود . زبانی که سند هویت ملی و میراث چند هزار ساله با نیاکان ماست. این زبان با تاریخ ، فرهنگ و تمدن ما پیوندی دیرینه و ناگسستنی دارد ؛ به همین دلیل ، پاسداشت و تقویت زبان فارسی ، ارج نهادن به این میراث ارزشمند فرهنگی و استحکام بخشیدن به بنیان هویت ملی ما تلقی می شود . علاوه بر این ، زبان فارسی ، زبان رسمی کشور ما و زبان آموزش و ارتباطات فکری و علمی ماست و بخش مهمی از تفکر ما در چارچوب قواعد این زبان شکل می گیرد ؛ به همین دلیل کیفیت ارتباطات فکری و رشد علمی ، فنی و معنوی ما کاملا به کیفیت به کار گیری زبان ما، یعنی زبان شیریں فارسی وابسته است . عمومیت یافتن پدیده نویسندگی ، همگان را به رعایت هنجارهای نوشتاری معیار ملزم می کند . هر کس باید ویراستار خود باشد و صد ها ویراستار خبره و ورزیده نیز باید تربیت شوند تا متون علمی و فنی و عمومی را ویراسته کنند.