کتاب مریخی

The Martian
کد کتاب : 313
مترجم :
شابک : 978-600-182-148-6
قطع : رقعی
تعداد صفحه : 416
سال انتشار شمسی : 1402
سال انتشار میلادی : 2011
نوع جلد : شومیز
سری چاپ : 6
زودترین زمان ارسال : 27 تیر

بهترین رمان علمی تخیلی گودریدز سال 2014

3 هفته جزو لیست پرفروش ترین های نیویورک تایمز.

فیلمی با همین عنوان، بر اساس این کتاب و به کارگردانی ریدلی اسکات در سال 2015 ساخته شده است.

معرفی کتاب مریخی اثر اندی وییر

شش روز پیش، فضانوردی به نام مارک واتنی به یکی از اولین افرادی تبدیل شد که بر روی مریخ قدم گذاشته است. اما او اکنون مطمئن است که اولین نفری خواهد بود که در این سیاره جانش را از دست می دهد. بعد از این که یک طوفان گرد و غبار مهیب، او را تا مرز مرگ پیش برده و هم سفرانش را-که همگی فکر می کنند مارک مرده است-وادار به ترک محل می کند، واتنی خود را آواره و تنها و بدون راهی برای ارتباط با زمین می یابد. او حتی اگر می توانست با زمین هم ارتباط برقرار کند، منابع و آذوقه اش خیلی زودتر از رسیدن کمک به اتمام می رسید. با این حال، مارک به احتمال زیاد از گرسنگی نخواهد مرد و به نظر می رسد که دستگاه ها و ماشین آلات آسیب دیده، محیط بی رحم و خطاهای انسانی زودتر او را از پا خواهند درآورد. اما مارک هنوز قصد دست کشیدن از تلاش را ندارد. او با کمک گرفتن از نبوغ، مهارت های مهندسی و عزم جزم خود، یکی پس از دیگری به مواجهه با مشکلات به نظر حل نشدنی می رود. آیا زیرکی و هوش بالای او برای غلبه بر این شرایط سخت و باورنکردنی کافی خواهد بود؟

کتاب مریخی

اندی وییر
اندی وییر، زاده ی ۱۶ ژوئن ۱۹۷۲، نویسنده ی اهل ایالات متحده ی آمریکا است که در سبک علمی تخیلی می نویسد. اولین رمانش به نام مریخی او را به شهرت رساند.وییر در کالیفرنیا به دنیا آمد و بزرگ شد. پدرش، فیزیکدان و مادرش، مهندس برق بود و زمانی که هشت سال داشت، آن ها از هم جدا شدند. او در پانزده سالگی به عنوان برنامه نویس کامپیوتر در شرکتی استخدام شد و در دانشگاه سن دیگو به مطالعه ی علوم کامپیوتر پرداخت، گرچه فارغ التحصیل نشد. اندی وییر، نوشتن را در دهه ی دوم زندگی اش آغاز کرد و آثارش را برای مدتی طولا...
نکوداشت های کتاب مریخی
Brilliant.
درخشان.
Wall Street Journal Wall Street Journal

With surprising plausibility.
به شکل غافل گیرکننده ای قابل باور.
USA Today USA Today

Gripping.
جذاب.
AVClub.com

قسمت هایی از کتاب مریخی (لذت متن)
روزم را با مقداری «هیچ چایی» شروع کردم. درست کردن «هیچ چایی» خیلی آسان است. ابتدا مقداری آب داغ تهیه کنید، سپس هیچی اضافه نکنید.

به فنا رفتم. البته کلی با خودم فکر کردم و به این نتیجه رسیدم. به فنا. شش روز از دو ماهی که قرار بود بزرگ ترین دو ماه عمرم باشد گذشت و بعد همه چیز کابوس شد. حتی خبر ندارم کسی این ها را می خواند یا نه. ولی خوب لابد بالاخره کسی پیدایشان می کند. شاید مثلا صد سال دیگر.

محض اطلاع... من در سول ششم نمردم. قطعا مابقی خدمه خیال کردند من مردم و نمی توانم هم سرزنش شان کنم. شاید یک روز عزای ملی برای من اعلام کنند و توی صفحه ی ویکی پدیای من هم بنویسد «مارک واتنی تنها انسانی است که بر سطح سیاره ی مریخ مرده.» نمی شود هم گفت حرف شان غلط است. چون قطعا این جا می میرم. فقط آن طور که بقیه خیال می کنند در سول ششم نمرده ام.