کتاب نظم های کهنه و نوین جهانی

World Orders, Old and New
کد کتاب : 31357
مترجم :
شابک : 978-9644233548
قطع : رقعی
تعداد صفحه : 526
سال انتشار شمسی : 1395
سال انتشار میلادی : 1994
نوع جلد : شومیز
سری چاپ : 4
زودترین زمان ارسال : ---

معرفی کتاب نظم های کهنه و نوین جهانی اثر نوام چامسکی

شالوده این کتاب بر بنیاد  3 سخنرانی نوآم چامسکی درباره نظم جهانی در دانشگاه آمریکایی قاهره در ماه مه 1993 استوار است و مطالب آن به یاری جلسات پژوهشی، دیدارها و بحثهای بسیار روشنگر شخصی، گسترش یافته است.
چامسکی،استاد دانشگاه پنسیلوانیا و زبان شناس مشهور امریکایی:از رهبران جنبش مقابله با جنگ ویتنام در دهه 0691 و از نظریه پردازان بر جسته و بنام علوم سیاسی است.اثرات مبارزات سیاسی او در بسیاری نوشته هایش،از آن جمله،کتاب حاضر،مشهود می باشد.در این کتاب، چامسکی با استناد به وقایع کانون های بحران در جهان امروز مانند خاورمیانه و امریکا لاتین به انتقاد شدید از سیاست های کشورهای شمال-به ویژه ایالات متحده-در قبال مسائل جهانی و برخوردهای آنها با مسائل مختلف در جریان جنگ سرد و بعد از آن،یعنی به عبارت دیگر به مقایسهء این سیاست ها در نظم کهنه و نظم نو جهانی می پردازد.چامسکی ایالات متحده و حامیانش را قانون شکن،خشن و راهزن می داند.
در این کتاب سه فصلی،نویسنده به بررسی محورهای اصلی نظم جهانی کهنه،یعنی نظمی که بر جهان از جنگ دوم جهانی تا فروپاشی اتحاد شوروی حاکم بود،پرداخته و به عملکرد شرق و غرب و نقاط اشتراک و افتراق آنان اشاره می کند.سپس با معرفی خطوط اصلی نظم نوین جهانی،که پس از فروپاشی اتحاد شوروی محور اصلی سیاست ایالات متحده قرار گرفته است،به این نتیجه می رسد که «دوران کنونی،یاد مراحل مهمی از گذشته را زنده می کند»

کتاب نظم های کهنه و نوین جهانی

نوام چامسکی
نوام چامسکی، زاده ی 7 دسامبر 1928، زبان شناس، فیلسوف آنارشیست و نظریه پرداز آمریکایی است. چامسکی در فیلادلفیا به دنیا آمد. او در دسامبر سال 1949 با کارول چامسکی که خود استاد دانشگاه هاروارد بود، ازدواج کرد. چامسکی در دوران کارشناسی، سخت تحت تأثیر زلیگ هریس، استاد زبان شناسی دانشگاه پنسیلوانیا، قرار گرفت. گرایش چامسکی به دیدگاه های سیاسی هریس، انگیزه ای شد تا او رشته ی زبان شناسی را برای ادامه ی تحصیلات خود انتخاب کند. چامسکی از سال 1955 در موسسه ی تکنولوژی ماساچوست به عنوان استاد زبان شناسی م...