کتاب تاریخ طبری

History of the Prophets and Kings
(دوره 16 جلدی)
کد کتاب : 31448
مترجم :
شابک : 978-9643313197
قطع : وزیری
تعداد صفحه : 7000
سال انتشار شمسی : 1390
نوع جلد : زرکوب
سری چاپ : 1
زودترین زمان ارسال : ---

معرفی کتاب تاریخ طبری اثر محمدبن جریر طبری

کتاب تاریخ طبری ( یا تاریخ الرسل و الملوک ) مجموعه ای است تالیف محمد بن جریر طبری مورخ و محقق ایرانی. این کتاب در اواخر قرن سوم هجری قمری به رشته تحریر درآمده و نگارنده آن معتبرترین، مهمترین و ارزشمندترین مجموعه های مفصل تاریخ عمومی اسلام و جهان را به نگارش درآورده است و این کتاب را پس از پایان تفسیر قرآنش تألیف نمود. کتاب تاریخ طبری ، وقایع را از زمان خلقت شروع کرده و سپس به نقل داستان پیامبران و پادشاهان قدیمی می پردازد و در جلدهای بعدی کتاب به نقل تاریخ حکومت ساسانیان می پردازد. و از آنجا به بررسی زندگی پیامبر اسلام، حضرت محمد (ص) می پردازد. در این کتاب رویدادها پس از شروع تاریخ اسلامی (مقارن با هجرت به مدینه) به ترتیب سال تنظیم شده و تا سال ۲۹۳ هجری شمسی را در بر می گیرد.
کتاب تاریخ طبری در یک مجموعه ۱۶ جلدی گردآوری و مرجع عمده تاریخ ایران تا ابتدای قرن چهارم هجری است. نکته مهم این است که این کتاب مأخذ عمده بسیاری از نویسندگان و محققینی واقع شده است که بعد از جریر طبری به تألیف و روایت تاریخ اسلام اهتمام ورزیده اند.

کتاب تاریخ طبری

محمدبن جریر طبری
ابوجعفر محمد بن جریر بن یزید بن کثیر بن غالب طبری مشهور به جریر طبری زادهٔ ۲۲۴ در آمل و درگذشتهٔ ۳۱۰ هجری قمری در بغداد(۲۱۸–۳۰۱ هجری خورشیدی) همه‌چیزدان، مورخ، مفسر و فیلسوف ایرانی، مؤلف کتاب تاریخ طبری مشهور به پدر علم و تاریخ و تفسیر است.