کتاب غم عشق

Sadness of love
گامهای نخستین در سیر و سلوک
کد کتاب : 31542
شابک : 978-6007085189
قطع : وزیری
تعداد صفحه : 296
سال انتشار شمسی : 1395
نوع جلد : شومیز
سری چاپ : 16
زودترین زمان ارسال : 29 اردیبهشت

معرفی کتاب غم عشق اثر عبدالقائم شوشتری

کتاب «غم عشق» بر آن است تا اولین قدم های سیر و سلوک را برای همگان به ویژه نسل جوان یادآور شود. حضرت استاد اهداف نگارش کتاب یاد شده را چنین برمی شمرد:
1. هدف اصلی دعوت مومنین به سوی خدای عزوجل است.
2. مخاطب ما جوانان صالح و خداجو هستند.
3. این کتاب در حد قدم اول برای سلوک نگارش شده است.
4. راه های سلوک مختلف است و راه ما راه عشق به خداست. البته از طریق ائمه اطهار(ع) و توأم با عبادات خالصانه، خدمت به خلق، ذکر، توسل، تحصیل، اشتغالات مختلف اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و پرهیز از انزوا و رهبانیت مذمومه.
5. نویسنده کتاب، هر چند بر عرفان و راه سیر و سلوک تأکید و توصیه شدید دارد ولی در عین حال به مبانی حکومت دینی و رهبری فقیه عادل و حکومت صالحان و مجتهدان نیز اعتقادی راسخ و پابرجا داشته و این همه را نه در تنافی با هم، بلکه مکمل و متمم یکدیگر می بیند.
6. این کتاب ادعای گزافی ندارد و حتی بنده معتقدم یک کار علمی و تحقیقی انجام نداده ام، اما سعی کردم با اخلاص و بی ریا و بی ادعا با کاروانی از جوانان خداجو همه با هم به سوی خدا برویم. امیر قافله خداجویان، صاحب الامر و العصر و الزمان، حضرت مهدی(عج) هستند. بنده نیز کمترین سگ آستان آن جنابم.
7. از نظر این کتاب و روش سلوکی که ما در آن مسیر می رویم قبل از شروع به هر برنامه ای اگر تا امروز در اعمال عبادی خود از هیچ مرجع تقلیدی تبعیت نداشته اید، یکی از مراجع موجود را انتخاب کنید و احکام فقهی و عبادی خود را مطابق با رساله توضیح المسائل ایشان انجام دهید.
8. از آنجا که مخاطب این کتاب جوانان خداجو هستند، حتی الامکان تلاش شده است که عاری از اصطلاحات عرفان نظری باشد و راه سهل و همواره و میان بری را برای خداجویان جوان تنظیم کند.
این کتاب در یک مقدمه و شانزده بخش تدوین یافته است. عناوین بخش های مختلف این کتاب به شرح ذیل است: انتخاب خدا، استمداد دائم از خداوند متعال، استغاثه به امام زمان، لزوم استاد، عبادت و بندگی، عشق و محبت شدید به خداوند و بندگان، قصص عاشقان، خدمت به خلق، اخلاص در عمل، خلوت با خدا و مناجات و دعا، حسن ظن به خداوند متعال، نقش لقمه حلال در سلوک، سالک و مسائل اجتماعی، نکته های سلوکی، دستور سلوکی امام صادق(ع) به عنوان بصری.

کتاب غم عشق

عبدالقائم شوشتری
عبدالقائم شوشتری (زاده ۱۳۲۵، قوچان) مجتهد و عارف معاصر شیعی ایرانی است.شوشتری ۱۹ آبان ۱۳۲۵خ (نیمه ذی الحجه سال ۱۳۶۵ قمری) در شهر قوچان زاده شد. وی در سال ۱۳۳۹ تحصیلات طلبگی را در مدرسه نواب مشهد آغاز کرد. تحصیلات عالی خود را در قم نزد سید محمدحسین طباطبایی، سید رضا بهاءالدینی و محمدتقی بهجت ادامه داد.