کتاب یادداشت های عراق

Diario de Irak
کد کتاب : 3227
مترجم : فریبا گورگین
شابک : 9789641912408
قطع : رقعی
تعداد صفحه : 164
سال انتشار شمسی : 1395
سال انتشار میلادی : 2004
نوع جلد : شومیز
سری چاپ : 2
زودترین زمان ارسال : ---

برنده جایزه نوبل ادبیات

معرفی کتاب یادداشت های عراق اثر ماریو وارگاس یوسا

ماریا بارگاس یوسا( -۱۹۳۶)، نویسنده پرویی برنده جایزه نوبل ادبیات است. «یادداشت های عراق» شرح سفر دوازده روزه یوسا به همراه دخترش به عراق در سال ۲۰۰۳ است.
شرح گفت و گوی او با چهره های سیاسی – مذهبی عراق و انسان هایی که با سقوط صدام آزاد شده اند: آزادترین مردم دنیا؛ آزادی ای که بدون قانون است و به هرج و مرج انجامیده. این کتاب در واقع شرح کشوری است که زیر سلطه حاکمی دیوانه به نازل ترین سطح سقوط کرده است. کتاب از چندین مقاله تشکیل شده که یوسا آن ها را در روزنامه های معتبر منتشر کرده است. این یادداشت ها تنها شرح سفر نویسنده ای جهانی به کشوری مصیبت زده نیست، بلکه شرح سیاست مداری نویسنده است که می خواهد تاثیر حمله نیروهای ائتلاف را روی عراق و مردم عراق بسنجد.
در مجموع یوسا با حمله نیروهای اعتلاف برای سقوط صدام حسین موافق است، هر چند گویا تا قبل از این سفر چندان موافق آن نبوده است. دلایل آن را دیوانگی صدام و شکل نگرفتن جامعه مدنی در کشوری با حاکمی خون ریز می داند. مردمی هم که با یوسا گفت و گو کرده اند و گه گداری جزو مردم عادی هستند، با وجود مشکلات فراوان شان پس از سقوط صدام (قطع آب، نبودن امنیت، قطع برق، انفجارها و ترورها و...) زندگی پس از دیکتاتور را بیشتر می پسندند تا زندگی در امنیتی پوشالی زیر سلطه حاکمی دیوانه و حزبی قرون وسطایی.کتاب از این منظر خواندنی است که دیدگاه سیاستمدار- نویسنده ای مشهور را نسبت به پدیده ای که عواقبش هنوز که هنوز است گریبان منطقه را گرفته، بیان می کند.

همچنین این کتاب حاوی مدارک و اسنادی ارزنده از عملکرد نیروهای ائتلاف در حمله به این کشور است که خواننده می تواند از تجربه عراقی هایی که به نوعی موفق شده بودند از دیکتاتوری رژیم صدام جان سالم به در ببرند، آگاه شود و قضاوت درست تری نسبت به آنچه در عراق اتفاق افتاده داشته باشد.

کتاب یادداشت های عراق

ماریو وارگاس یوسا
ماریو بارگاس یوسا، در ۲۸ مارس سال ۱۹۳۶ در آرکیپای پرو به دنیا آمد. وی تنها فرزند پدر و مادرش بود و والدینش پنج ماه بعد از ازدواج از هم جدا شدند. ۱۰ سال اول زندگیش را در بولیوی و با مادرش گذراند. پس از آن که پدربزرگش مقام دولتی مهمی در پرو به دست آورد، همراه مادرش در سال ۱۹۴۶ به سرزمینش بازگشت. دوران کودکی او با سختی سپری شد.در ۱۴ سالگی پدرش وی را به دبیرستان نظام فرستاد که تأثیری ژرف و پایا بر او نهاد و ایده ی نخستین رمانش را در ذهنش پروراند. نگرش داروین گرایانه ی او نسبت به زندگی حاصل تجربه ...
قسمت هایی از کتاب یادداشت های عراق (لذت متن)
عراق، آزادترین کشور جهان است ولی از آنجا که آزادی بدون نظم و قانون هرج و مرج است، در ضمن خطرناک ترین کشور جهان هم هست. نه گمرکی هست و نه مأمور گمرکی...