کتاب بر گام خرچنگ

Crabwalk
کد کتاب : 327
مترجم :
شابک : 978-964-448-212-0
قطع : رقعی
تعداد صفحه : 214
سال انتشار شمسی : 1390
سال انتشار میلادی : 2002
نوع جلد : جلد نرم
سری چاپ : 2
زودترین زمان ارسال : 2 مهر

گونتر گراس برنده ی جایزه ی نوبل ادبیات سال 1999

معرفی کتاب بر گام خرچنگ اثر گونتر گراس

در ژانویه ی 1945، یک کشتی کروز آلمانی با نام گوستلوف توسط زیردریایی متعلق به ارتش جماهیر شوروی مورد حمله قرار گرفت. حدود 9000 نفر در این حمله کشته و در اعماق دریای بالتیک غرق شدند و این حادثه، مرگبارترین فاجعه ی دریایی تمام اعصار لقب گرفت. پال پوکریفک که در شب حمله بر روی یک قایق نجات به دنیا آمد، اکنون روزنامه نگاری میان سال است که تلاش می کند تا تمامی اتفاقات تراژیک آن شب را گردآوری کند. درحالی که مادرش تمام زندگی خود را تحت تأثیر آن شب مصیبت بار می داند، پال آرزو می کند که ای کاش زندگی شان می توانست به شکل دیگری رقم بخورد. در نظر پسر نوجوان پال که سرش دائما در اینترنت است، کشتی گوستلوف، مظهر انکار و عدم پذیرش رنج های آلمان در زمان جنگ به حساب می آید. کتاب بر گام خرچنگ، داستانی جذاب درباره ی حادثه ای تراژیک در دریا و همچنین، پژوهشی بی باکانه درباره ی شیوه های مختلف نگرش نسل های مختلف آلمان به گذشته ی کشورشان است.

کتاب بر گام خرچنگ

گونتر گراس
گونتر ویلهلم گراس، زاده ی ۱۶ اکتبر ۱۹۲۷ - درگذشته ی ۱۳ آوریل ۲۰۱۵، نویسنده، مجسمه ساز و نقاش آلمانی بود. او عضو برجسته گروه ۴۷ و از نویسندگان بزرگ و معروف آلمان بود.گونتر گراس، بازتاب صدای نسلی از آلمان ها بود که در زمان سلطه ی نازیسم بزرگ شده بودند. او خود را روایت گر تاریخ از نگاه پایین دستی ها می دانست. وی با رویکردی معترضانه و هشداردهنده همواره در تمام رویدادهای مهم سیاسی و ادبی آلمان حضور موثر داشت. در سال ۱۹۹۹، گراس برنده ی جایزه ی نوبل ادبیات شد. آکادمی نوبل سوئد هنگام اعلام نام او، دا...
نکوداشت های کتاب بر گام خرچنگ
Günter Grass once again dazzlingly analyzes Germany’s past and present.
گونتر گراس یک بار دیگر، گذشته و حال آلمان را به شکل خیره کننده ای مورد تحلیل قرار داده است.
New York Times New York Times

An ambitious, scholarly, and heart-wrenching novel.
رمانی بلندپروازانه، خردمندانه و منقلب کننده.
Los Angeles Times Los Angeles Times

A thought-provoking book.
کتابی تفکربرانگیز.
San Francisco Chronicle San Francisco Chronicle

قسمت هایی از کتاب بر گام خرچنگ (لذت متن)
می باید بر روی عرشه ی یخ زده ی کشتی از اسلحه هم استفاده شده باشد. زیرا فرمان «فقط زنان و کودکان بر قایق ها سوار شوند!» مراعات نمی شد، به این دلیل که آمار و ارقام نشان گر نجات یافتن تعداد زیادتر مردان از زنان می باشد.

همیشه دنیا بر یک پایه نمی چرخد. هیچ چیز ابدی نیست.

هیچ محافظی بهتر از سر نیست. حتی با شکنجه های پیشرفته هم نمی توان تمام افکار یک انسان را بیرون کشید.