کتاب حدیث ماهی گیر و دیو

Hadis-e Mahigir va Div
کد کتاب : 32869
شابک : ‫‭978-6009832880‬
قطع : خشتی
تعداد صفحه : 87
سال انتشار شمسی : 1399
نوع جلد : جلد سخت
سری چاپ : 1
زودترین زمان ارسال : ---

معرفی کتاب حدیث ماهی گیر و دیو اثر هوشنگ گلشیری

«حکایت صیاد» داستانی ست که در خلال شب های سوم تا نهم روایت شهرزاد بازگو می شود و از جذاب ترین حکایات کتاب «هزار و یک شب» است. گلشیری، که به استفاده از متون کهن برای نوشتن داستان های مدرن علاقه مند بود، در «حدیث ماهی گیر و دیو» هم سراغ دل مشغولی اش می رود. او «حکایت صیاد» را به شیوه ای جدید روایت می کند.
صیاد هزار و یک شب وقتی تور به دریا می اندازد و کوزه ای صید می کند، وسوسه می شود تا در آن را باز کند. درون کوزه یک عفریت (دیو) اسیر است و به محض آن که بیرون می آید، قصد جان صیاد را می کند. صیاد با حیله ای دوباره او را در کوزه اسیر می سازد و عفریت باز برای رهایی به وسوسه کردن صیاد می پردازد. صیاد پیر «حدیث ماهی گیر و دیو» گلشیری هم کوزه ی مشابهی از تور درمی آورد اما او فریب دیو را نمی خورد. سرتاسر داستان روایت گفت وگوی این دو و تلاش هر یک برای رهایی ست، رهایی یکی از حبس و دیگری از هوس.

کتاب حدیث ماهی گیر و دیو

هوشنگ گلشیری
هوشنگ گلشیری (زادهٔ ۲۵ اسفند ۱۳۱۶ در اصفهان – درگذشتهٔ ۱۶ خرداد ۱۳۷۹ در تهران) نویسندهٔ معاصر ایرانی و سردبیر مجلهٔ کارنامه بود. مورّخان ادبی وی را از تأثیرگذارترین داستان‌نویسان معاصر زبان فارسی دانسته‌اند.او با نگارش رمان کوتاه شازده احتجاب در اواخر دههٔ چهل خورشیدی به شهرت فراوانی رسید. این کتاب را یکی از قوی‌ترین داستان‌های ایرانی خوانده‌اند.گلشیری کارش را با آموزگاری در روستاها و سپس‌تر در اصفهان آغاز کرد. از سال ۱۳۵۳ تا ۱۳۵۷ به دعوتِ بهرام بیضایی در د...