کتاب حاکمیت ملی و دشمنان آن

National sovereignty
پژوهشی در کارنامه مخالفان بومی و بیگانه مصدق بر پایه تازه ترین سندها
کد کتاب : 33253
شابک : 964-8453012
قطع : وزیری
تعداد صفحه : 254
سال انتشار شمسی : 1383
نوع جلد : شومیز
سری چاپ : 1
زودترین زمان ارسال : ---

معرفی کتاب حاکمیت ملی و دشمنان آن اثر فخرالدین عظیمی

اصل این کتاب، به زبان انگلیسی است. نویسنده آن که درجه دکترای خود را در علوم سیاسی از دانشگاه «آکسفورد» دریافت کرده، از سال 1991 تاکنون در دانشگاه «کنه تیکت» در ایالات متحده آمریکا به تدریس مشغول است.«دکتر عظیمی»، در کتاب خود کوشش کرده است، تصویری از تلاش هایی به دست دهد که از یک سو برای به کرسی نشان حاکمیت ملی ایران و از سوی دیگر برای دست نیافتنی کردن این هدف و برانداختن دولت «مصدق» صورت گرفت.
او همچنین به بررسی نیروهای درگیر، اهمیت نسبی آنها و پیوندهای ستیزه گران بومی و بیگانه پرداخته و جنبه هایی از کارنامه سیاسی دولت «مصدق» را نیز بررسی نموده است. این پژوهش بر تازه ترین سندها و منبع هایی تکیه دارد که تا کنون از آرشیوهای انگلستان و امریکا از منابع ایرانی به دست آمده است.کتاب با تصاویری از رجال مورد بحث همراه است.

کتاب حاکمیت ملی و دشمنان آن

فخرالدین عظیمی
فخرالدین عظیمی (متولد 1332) پژوهشگر و استاد تاریخ معاصر ایران است. او هم‌اکنون استاد تاریخ دانشگاه کنتیکت است.عظیمی در 1332 در تهران متولد شد. تحصیلات خود را در دانشگاه تهران انجام داد، فوق لیسانس خود را از سواس و دکترای تاریخ را در ۱۹۸۵ از دانشگاه آکسفورد دریافت کرد.عظیمی برنده جایزه انجمن بین‌المللی ایران‌شناسی در سال ۲۰۱۰ است. «بنیاد مصدق» در ژنو نیز جایزهٔ خود را به کتاب در پی مردم‌سالاری، کشاکش صد ساله با خودکامگی در ایران عظیمی اعطا کرده‌است. مقاله آ...