کتاب میناگر عشق

Masnavi Manawi
(شرح موضوعی مثنوی معنوی)
کد کتاب : 33523
مترجم :
شابک : 978-9643126667
قطع : رقعی
تعداد صفحه : 1005
سال انتشار شمسی : 1399
سال انتشار میلادی : 2008
نوع جلد : شومیز
سری چاپ : 18
زودترین زمان ارسال : ---

معرفی کتاب میناگر عشق اثر جلال الدین محمد بلخی(مولانا)

"میناگر عشق"، یک شرح موضوعی بر مثنوی معنوی از "مولانا جلال الدین محمد بلخی" است که "کریم زمانی"، مولوی شناس برجسته ی ایرانی، آن را تدوین نموده است.
"کریم زمانی" در "میناگر عشق"، تلاش نموده تا تفسیر مثنوی معنوی را از خود آن بیرون بکشد چرا که در مجموعه ی مطالب مثنوی در کنار یکدیگر، وضوحی کلی مشاهده می شود. تنها به این سبب که سرعت انتقال مطالب "مولانا" و نیروی نوآوری و ابتکار او در این مسیر، سبب شده که مثنوی همچون دیگر آثار آن دوره، به شیوه ی رایج باب به باب و فصل به فصل مرتب نشده باشد، شاهد این امر هستیم که در هر قسمت از مثنوی معنوی، سخن از سخن می تراود و نکته ها یکی بعد از دیگری آشکار می شوند. این گذر سریع "مولانا" از حکایتی به حکایت نو و از تمثیلی به تمثیل دیگر، باعث شده مخاطب خود را در هر بخش با انبوهی از نکات رنگارنگ و فرازهای عرفانی، اخلاقی و اجتماعی مواجه ببیند. بارها در طول مثنوی به چشم می خورد که "مولانا" هنوز حکایت اصلی را خاتمه نداده، حکایت دیگری در دل آن شروع می کند و این توالی تو در توی حکایت و روایت بی شمار نکات، آنقدر ادامه می یابد تا "مولانا" جان سخن را ابراز دارد و سپس بر صحبت اصلی خود بازگردد.
همین لایه لایه بودن مطالب مثنوی، دشوار شدن درک آن را سبب شده است؛ بنابراین می توان کتاب "میناگر عشق" را به منزله ی یک تمرین مقدماتی در درک مثنوی معنوی به حساب آورد که با ارائه ی صدها موضوع بنیادی مطرح شده در این اثر، از انسان شناسی، عشق، بهشت و زیبایی شناسی گرفته تا جبر و اختیار، ابلیس، وحی و هستی شناسی، نگاه "مولانا جلال الدین محمد بلخی" را پیرامون این موضوعات تفسیر می کند.

کتاب میناگر عشق

جلال الدین محمد بلخی(مولانا)
جلال الدین محمد بلخی معروف به مولانا، مولوی و رومی، زاده ی 15 مهر 586 و درگذشته ی 4 دی 652 هجری شمسی، از مشهورترین و تأثیرگذارترین شاعران ایرانی است.جلال الدین محمد بلخی در بلخ زاده شد. پدر او مولانا محمد بن حسین، خطیبی معروف به بهاءالدین ولد و سلطان العلما، از بزرگان صوفیه و مردی عارف بود و نسبت خرقه ی او به احمد غزالی می رسید. وی در عرفان و سلوک سابقه ای دیرین داشت و چون اهل بحث و جدال نبود و دانش و معرفت حقیقی را در سلوک باطنی می دانست نه در مباحثات و مناقشات کلامی و لفظی، پرچمداران کلام و...
قسمت هایی از کتاب میناگر عشق (لذت متن)
وحی ۱۱۸ وحی از حیطه حواس آدمیان خارج است ۱۱۹ حقیقت وحی ، مکتوم است ۱۱۹ از میان جسم و روح و عقل و وحی ، وحی از همه پوشیده تر است ۱۱۹ وحی به منزله آبی حیات بخش است ۱۱۹ وحی زاینده ی خطاهاست ۱۲۰ برای شناخت عقل از و هم باید وحی را معمار قرار داد ۱۲۰ وحی عوم و فنون و معروف است ۱۲۰ وحی، منشا جمیع علوم و فنون و معارف است ۱۲۰ وحی مراتب مختلف دارد ۱۲۰ عقل جزوی، محتاج وحی است ۱۲۱عقل کل و وحی یکی است ۱۲۲ بیشتر مردم از طریق حروف و الفاظ با وحی آشنا می شوند نه به طور مستقیم ۱۲۲ واکنش های متضاد نسبت به وحی نمایش داده شده در الفاظ و حروف ۱۲۲ صوفیان و عارفان جهت مصون ماندن از تعرض عوام الناس وحی ربانی را وحی دل ، گویند ۱۲۳ مقایسه معارف وحیانی و علوم کسبی ۱۲۳ سخنی که از منبع وحی برنیاید بی پایه است ۱۲۳