کتاب ماشین هایی مثل من آدم هایی مثل تو

Machines Like Me
کد کتاب : 33667
مترجم :
شابک : 978-6003675834
قطع : رقعی
تعداد صفحه : 344
سال انتشار شمسی : 1399
سال انتشار میلادی : 2019
نوع جلد : شومیز
سری چاپ : 1
زودترین زمان ارسال : 6 مرداد

نامزد بهترین کتاب علمی تخیلی گودریدز سال 2019

معرفی کتاب ماشین هایی مثل من آدم هایی مثل تو اثر ایان مک یوون

در رمان «ماشین هایی مثل من آدم هایی مثل تو» هوش مصنوعی و پیشرفت تکنولوژی یکی از هسته های اصلی داستان است. مخاطب با انگلستان دهه 80 میلادی روبروست. اما ایان مک یوون یک سری توالی اتفاقات تاریخی را بهم زده است و برای رسیدن به مقصود خود دست به جابه جاهایی تاریخی می زند و وقایع تاریخی جدیدی را متصور می شود. شخصیت اصلی داستان، رباتی را از نوع پیشرفته هوش مصنوعی (انسان مصنوعی) می خرد، این شخص با دختری که همسایه اوست آشنایی دارد. دختری که 10 سال از خودش کوچک تر است و با او وارد ارتباط عاطفی شده؛ این ربات هم وارد زندگی او می شود. تفاوتی که وجود دارد ربات پیشرفته است و بیش از اندازه هوش مصنوعی در ربات رشد کرده است. این ربات به اسم آدم وارد زندگی شخصیت اصلی شده است. دو گونه از این دسته ربات ساخته شده، ماده و نر که مک یوون به دلیل مطرح کردن ماجرای خلقت، اسم آن ها را آدم و حوا گذاشته است. مسئله ای که در کتاب "ماشین هایی مثل من آدم هایی مثل تو" وجود دارد مسئله فلسفه اخلاق است. از این نظر که ربات هایی که طراحی شدند، آدم و حواها یک سری کدگذاری های اخلاقی دارند و یک سری اصول را پی گیری می کنند. چیزهایی برای آن ها ارزش محسوب می شود و چیزی هایی برای شان خط قرمز است. زندگی ما انسان ها پر از تناقض است. جاهایی اصول اخلاقی را زیر پا می گذاریم. در حالی که برای این ربات صلح و حقیقت از همه چیز مهم تر است. این روند در زندگی شخصیت اصلی داستان تناقض و تضادهایی را به وجود می آورد و باعث مختل شدن زندگی او و افرادی که این هوش های مصنوعی را در خانه خود دارند، می شود.
فرق ربات داستان این است که می تواند فلسفه چینی کند، شعر بنویسد و حتی قادر است عشق را تجربه کند. بین صاحب آدم هوش مصنوعی و دختر همسایه، مثلث عشقی به وجود می آید. دو مرد که عاشق یک دختر هستند ولی یکی با این که مصنوعی است، می تواند توجه دختر را به خود جلب کند تا جایی داستان پیش می رود که صاحب ربات نمی تواند حضور او را تحمل کند. او دچار تصمیماتی می شود که برخی اجتناب ناپذیر است و برخی به زندگی شخصی خودش و خلاهایی که در زندگی دارد برمی گردد.

کتاب ماشین هایی مثل من آدم هایی مثل تو

ایان مک یوون
ایان راسل مک یوون، زاده ی ۲۱ ژوئن ۱۹۴۸، نویسنده و نمایشنامه نویس انگلیسی است. ایان در ۲۱ ژوئن ۱۹۴۸ در الدرشات از توابع همپشر زاده شد.او حرفه ی نویسندگی خود را با نوشتن داستان های کوتاه گوتیک آغاز کرد و در سال ۱۹۹۸ به خاطر کتاب آمستردام موفق به دریافت جایزه ی ادبی من بوکر شد.