کتاب آشنایی با علوم قرآنی

An introduction to Quranic ‭‭sciences
کد کتاب : 33989
شابک : 978-9645304247
قطع : رقعی
تعداد صفحه : 241
سال انتشار شمسی : 1398
نوع جلد : شومیز
سری چاپ : 10
زودترین زمان ارسال : ---

معرفی کتاب آشنایی با علوم قرآنی اثر محمدمهدی رکنی یزدی

کتاب حاضر برای دانشجویان رشته زبان و ادبیات فارسی در مقطع کارشناسی به عنوان منبع اصلی درس «آشنایی با علوم قرآنی» به ارزش 2 واحد تدوین شده است.
علوم ادبی امروز در ابتدا برای کشف رموز زیبایی قرآن کریم به کار رفته اند و بسیاری از کتب مربوط به علوم قرآنی جنبه ادبی دارند. از این رو و نیز به دلایل مختلف دیگر دانشجویان رشته زبان و ادبیات فارسی به آشنایی هر چند اجمالی با علوم قرآنی نیاز دارند.
کتاب «آشنایی با علوم قرآنی» تألیف دکتر محمدمهدی رکنی یزدی بر بنیاد چنین نیازی تدوین گشته است. این کتاب مباحثی چون وحی، نزول و اسباب نزول آیات قرآن، قرائت قرآن و قراء مشهور، کتاب قرآن و شیوه گردآوری مصحف امام، اصالت قرآن، نامهای قرآن، ترتیب و تنظیم قرآن، آیات محکم و متشابه، تأویل و تفسیر و ترجمه قرآن و وجوه اعجاز آن را در روایتی مختصر اما مفید و به شیوه آموزشی مطرح ساخته است. در تدوین این کتاب، نیازهای خاص دانشجویان رشته ادبیات فارسی همواره مورد توجه بوده، از این رو درسنامه ای مناسب برای آنان به شمار می رود.

کتاب آشنایی با علوم قرآنی

محمدمهدی رکنی یزدی
محمدمهدی رکنی یزدی (متولد ۱۳۰۹ مشهد) استاد زبان و ادبیات فارسی، قرآن پژوه و اندیشمند ایرانی است که ریاست دانشکده ادبیات و علوم انسانی دکتر علی شریعتی دانشگاه فردوسی مشهد طی سالهای ۱۳۶۹ تا ۱۳۷۶ مدیرمسئول و سردبیر مجله مشکوه و تألیف ده‌ها مقاله و کتاب (سه کتاب در انتشارات سمت) از مهم‌ترین سوابق وی می‌باشد.کارشناسی زبان و ادبیات فارسی، دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تهران، ۱۳۳۳ کارشناسی ارشد زبان و ادبیات فارسی، دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تهران، ۱۳۳۵ دکترا زبان و ا...