کتاب عین نضاخ

Ain Nhdhah
تحریر تمهید القواعد (دوره سه جلدی)
کد کتاب : 35730
شابک : 978-9645984183
قطع : وزیری
تعداد صفحه : 1350
سال انتشار شمسی : 1398
نوع جلد : جلد سخت
سری چاپ : 4
زودترین زمان ارسال : ---
تعداد جلد : 3

معرفی کتاب عین نضاخ اثر عبدالله جوادی آملی

علم عرفان به علت شرافت موضوع، آثار، کرامت و علوّ مباحث آن ملکه علوم است. این علم تنها دانشی است که همه ابعاد آن را خدای بی همتا و رب ازلی لم یزلی فراگرفته است و همه بودها را نمود و همه حقایق را ظهور می نماید. با این وجود، امروزه هیچ علمی غریب تر و مظلوم تر از عرفان نیست؛ عده ای با تازیانه شریعت بر او می کوبند و آن را کفر و زندقه می خوانند؛ و گروهی با شیادی و مکاری در پناه آن روزگار می گذرانند.
کتاب شریف «تمهید القواعد» ابن ترکه، جایگاه ویژه ای در میان متون عرفانی دارد که بارزترین آن، نظری کردن و به عقل و برهان نشاندن حقایق عرفانی و حلقه پیوست عرفان و حکمت و واسطه عقل و شهود است.
مجموعه «عین نضّاخ» شرح و تحریر «تمهید القواعد» است که ضمن تقریر صحیح و تحریر بلیغ این متن، صحت و سقم آن را در میزان عقل قطعی برهانی و ترازوی نقل معتبر وحیانی توزین کرده و سره را از ناسره ممتاز می کند، و آنچه را بر حق دانسته، با قرآن و برهان مستند می کند. نخستین جلد از این مجموعه به مقدمه شارح، تمهیدی درباره منزلت عرفان و مکانت عارف، خطبه و مقدمه کتاب، موضوع و مبادی علم عرفان، توحید عرفانی و اثبات وحدت شخصی وجود، اشتراک معنوی وجود، وجوب حقیقت وجود و … می پردازد.
دومین مجلد از مجموعه وزین «عین نضّاخ» مباحثی همچون اطلاق مقسمی حقیقت واجب، مذهب مشاء و نقض و نقص براهین عرفا، دفاع از عرفا و اشکالاتی بر مذهب مشاء، ابطال تشکیک مشایی، نقد های اهل نظر بر مبنای عرفا و پاسخ آن ها، تبیین هویت مطلقه و تعیّنات آن، اشکالات و شبهات ششگانه بر وحدت وجود و پاسخ آن ها و … را در اختیار علاقه مندان معارف عرفانی قرار می دهد.
جلد سوم از سلسله گهربار «عین نضّاخ» با مطالبی چون موحد و انسان کامل، ضرورت و مظهریت تامّ انسان کامل، اشکالاتی بر مبادی نظری مظهریت تامّ انسان و پاسخ آن ها، گمان حکما بر نیاز طریق تصفیه، بی نیازی و استقلال طریق تصفیه، وحدت شخصی وجود و ارجاع تشکیک از «بود» به «نمود»، نقل و نقد براهین وحدت موجود، برهان صدیقین و تبیین وحدت شخصی وجود، تبیین وحدت شخصی وجود از راه تحلیل علیت، اثبات وحدت شخصی وجود از راه بررسی معلول و علت، وحدت اطلاقی وجود در قرآن و سنت، بیان موحد کامل، حیات کبرای موحد کامل، نقش بی همتای توحید در تزکیه و … نگاهی نو در وادی عرفان به روی علاقه مندان می گشاید.

کتاب عین نضاخ

عبدالله جوادی آملی
عبدالله جوادی آملی (زادهٔ ۱۵ اردیبهشت ۱۳۱۲ در آمل) علامه، فقیه، فیلسوف، عارف، مفسر قرآن و عضو جامعهٔ مدرسین و از مراجع تقلید شیعه و ایرانی است. او صاحب تفسیر تسنیم، بزرگ‌ترین تفسیر جهان اسلام است. که تاکنون 54 جلد آن منتشر شده. اثر جدید‌ وی، کتاب «سَلُونِی قَبْلَ‏ أَنْ‏ تَفْقِدُونِی»، تفسیر نهج البلاغه است که مورد توجه بسیاری از جمله جامعه علمی و نخبگان قرار گرفته است.وی سابقه عضویت مجلس خبرگان قانون اساسی، جامعهٔ مدرسین، مجلس خبرگان رهبری، شورای عالی قضایی را دا...