کتاب جهان در اندیشه هیدگر

Heidegger's Notion of the World
کد کتاب : 37718
شابک : ‫978-9642982998
قطع : رقعی
تعداد صفحه : 384
سال انتشار شمسی : 1395
نوع جلد : شومیز
سری چاپ : 1
زودترین زمان ارسال : ---

معرفی کتاب جهان در اندیشه هیدگر اثر محمود خاتمی

بر اساس این کتاب، مساله اصلی هایدگر، بحران انسان معاصر غربی است و به نظر هایدگر این بحران ریشه در اندیشه فلسفی غرب و ظهور تمدن و دوران جدید و علم و فناوری مدرن دارد.
این بحران دارای دو بعد است: بی خانمانی انسان و نیست انگاری (نیهیلیسم.) نویسنده این کتاب، کوشیده آرا و راه حلی را که هایدگر خود مقابل این بحران ارائه کرده است، تبیین کند. مساله «وجود» که هایدگر آن را مساله اصلی فلسفه می داند، در همه مراحل اندیشه هایدگر، بنیان راه حل او برای بحران مذکور است.
از مزایای این کتاب، این است که ضمن طرح مباحث تخصصی فلسفه هایدگر، ارتباط منطقی اندیشه وی را با راه حلی که برای رفع بحران انسان معاصر غربی ارائه کرده، نشان می دهد.
نویسنده بر آن است که طرح هایدگری مقابله ای است در وهله نخست با طرح دکارتی که بنیاد فلسفه و دانش جدید است و در وهله دوم با کل متافیزیک غربی.
نویسنده در مقدمه خود بر کتاب می نویسد: «تحلیل هایدگر تلقی متداول از جهان را دگرگون می کند و چشم اندازی نو در برابر انسان جدید فرا می نهد. هدف اصلی رساله حاضر آن است که دریچه ای به این چشم انداز بگشاید و ضمن تبیین غرض و تشریح ساختار «جهان در اندیشه هایدگر» انسجام نظری و درونی طرح او را بازنماید.
این بازنمایی نخست این دیدگاه را پیش می نهد که بحث های به ظاهر متعارض و پراکنده هایدگر در آثار اولیه و آثار متاخرش در اصل یک طرح ۲ مرحله ای است برای ارائه «جهانی» متفاوت با «جهان» به معنی متداول آن در دوران جدید، و نه آن گونه که مفسران هایدگر پنداشته اند؛ ۲ نظریه متمایز درباره جهان.»

کتاب جهان در اندیشه هیدگر

محمود خاتمی
محمود خاتمی (زادهٔ ۱۳۴۲، تهران) استاد پژوهشی فلسفهٔ دانشگاه تهران است.محمود خاتمی در سال ۱۳۴۲ در تهران متولد شد. پدرش محمدرضا خاتمی بروجردی از عالمان دینی و مادرش نیز از خاندان طباطبایی بروجردی است. وی تحصیلات مقدماتی را در همان شهر گذرانده و در هر دو سنت ایرانی-اسلامی و غربی تحصیل و پرورش یافت [نیازمند منبع] و تحصیلات و تحقیقات خود رادر زمینه فلسفه در دانشگاه‌های ایران و انگلستان پی گرفت. ابتدا به دانشگاه تهران رفت و درجات کارشناسی فلسفه، کارشناسی ارشد الهیات (ادیان و عرفان)، کارشناسی ا...
دسته بندی های کتاب جهان در اندیشه هیدگر