کتاب خاطرات سیاسی قوام السلطنه

Ghavam alSaltaneh
کد کتاب : 37998
شابک : 978-9641650805
قطع : رقعی
تعداد صفحه : 350
سال انتشار شمسی : 1399
نوع جلد : جلد سخت
سری چاپ : 5
زودترین زمان ارسال : 12 بهمن

معرفی کتاب خاطرات سیاسی قوام السلطنه اثر غلامحسین میرزاصالح

کتاب حاضر، شامل خاطرات قوام السلطنه در دوره دوم و سوم نخست وزیری اوست. در سال های دهه 1320 تا 1330 که ایران گرفتار حزب بازی، توده بازی، از بین رفتن آدم ها و شخصیت ها و شعارهای مختلف است، قوام السلطنه خاطرات خود را نوشته است که نویسنده این نوشته ها را به واسطه یکی از دوستانش به دست آورده و در قالب کتاب تدوین و منتشر نموده است.
کتاب با نقدی 77 صفحه ای آغاز می شود که گردآورنده 57 سال پیش در چندین شماره مجله خواندنی ها منتشر کرده و در آنها به بررسی ویژگی ها و نکات برجسته ی یادداشت های قوام السلطنه پرداخته است.
بقیه کتاب متن یادداشت های سیاسی قوام السلطنه است که به صورت موضوعی دسته بندی شده و در فصل های مختلف به موضوعاتی مانند «شوروی و تجزیه آذربایجان، طرح تجزیه ایران، شکایت ایران علیه شوروی، ورود پیشه وری به تهران و ...» می پردازد.
فصل ها براساس سیر تاریخی وقایع مرتب شده اند و دوره زمانی بین سال های 1324 تا 1326 هجری شمسی را در برمی گیرد.

کتاب خاطرات سیاسی قوام السلطنه

غلامحسین میرزاصالح
غلامحسین میرزاصالح متولد ۱۳۲۴ در تهران ،پژوهشگر، نویسنده و مترجم است. او تحصیلات ابتدایی و متوسطه را در تهران به انجام رساند، و در رشتۀ علوم سیاسی از دانشگاه ملی لیسانس گرفت. سپس به انگلستان رفت و از دانشگاه آکسفورد دانشنامۀ دکتری علوم سیاسی گرفت، همچنین به اخذ درجۀ دکتری در رشتۀ ادبیات از دانشگاه لوزان سوئیس نایل آمد. وی پس از بازگشت به ایران استاد علوم سیاسی در دانشگاه ملی شد و از ۱۳۶۰ش یکسره به کار تألیف و ترجمه پرداخت. حوزۀ کار تخصصی او تاریخ قاجاریه و پهلوی است، اما دامنۀ علاقه‌اش ت...