کتاب ده فرمان اقتباس

Dah Farman-e Eghtebas
کد کتاب : 38509
شابک : 978-6229946688
قطع : رقعی
تعداد صفحه : 240
سال انتشار شمسی : 1399
نوع جلد : شومیز
سری چاپ : 1
زودترین زمان ارسال : 8 بهمن

معرفی کتاب ده فرمان اقتباس اثر سامی صالحی ثابت

"ده فرمان اقتباس" ویژه کارگردانان و نمایشنامه نویسان است و نگاه تخصصی به دو مقوله اقتباس و تألیف در تئاتر دارد. کتاب پس از بررسی تاریخچه اقتباس در غرب و ایران و نگاهی به معتبرترین نظریه های اقتباس در تئاتر جهان در گام نخست سعی به شناخت و اصلاح غلط های رایج تئاتر ایران در دو حوزه کارگردانی و نمایشنامه نویسی با محوریت اقتباس داشته و در گام بعدی با معرفی معیارهای جهانی، مبانی کلیدی اقتباس و تألیف تئاتر را تبیین و شرح کرده است.
"ده فرمان اقتباس" یک کتاب نظریه و تئوری صرف نیست بلکه کتاب جامع راهنما و کتاب کار است. از این رو در این کتاب تمرینات ویژه ای برای مهارت ورزی علاقه مندان دو حوزه کارگردانی و نمایشنامه نویسی در نظر گرفته شده است. ده فرمان یا همان ده متغیر کلیدی تألیف و اقتباس در تئاتر و ماتریس های شکل گرفته از رابطه چند سویه این ده فرمان با هم، به طور مبوسط و با ذکر مثال هایی از چهار شاهکار جهانی اقتباسی از شخصیت شبه تاریخی "هملت" و سه شاهکار جهانی اقتباسی از شخصیت افسانه ای "ادیپ" شرح داده شده اند.

کتاب ده فرمان اقتباس

سامی صالحی ثابت
نزدیک به دوازده سالی هست که در عرصه نقد حرفه ای تئاتر فعالیت دارم. از نیمه راه و در کنار نقد به پژوهش روی آوردم. پژوهش و تجربه عملی در نمایشنامه نویسی و کارگردانی تئاتر. سال ۱۳۹۱ گروهی را تأسیس کرده و دست به تجربه هایی زدم. یکی از اصلی ترین دلایل آستین بالا زدنم و ورود به عرصه کارگردانی تئاتر این بود که ببینم آیا فقط اهل تجویز نسخه به دیگران هستم!