کتاب متفکران یونانی (۳ جلدی)

Greek Thinkers
کد کتاب : 38806
مترجم :
شابک : 978-9651165733
قطع : رقعی
تعداد صفحه : 1858
سال انتشار شمسی : 1399
سال انتشار میلادی : 1905
نوع جلد : جلد سخت
زودترین زمان ارسال : 4 بهمن
تعداد جلد : 3

معرفی کتاب متفکران یونانی (۳ جلدی) اثر تئودور گمپرتس

متفکران یونانی یکی از مهمترین مراجع پژوهش تاریخ فلسفه یونان باستان در زبان آلمانی است . پس از ده ها قرن از حیات فیلسوفان یونانی، تاثیرات تفکرات فلاسفه یونانی در آثار فیلسوفان معاصر مشاهده می شود. آتن خاستگاه معنویت یونانی و پیشگام تفکر فلسفی می باشد و اوج فلسفه یونان در قرن ۴ پیش از میلاد یعنی در زمان ظهور سقراط، افلاطون و ارسطو بوده است. اگرچه پیش از افلاطون و سقراط نیز فلاسفه ای چون هراکلیت، طالس و اتکسیمانوس نیز می زیسته اند. اما بیشتر متفکران فلسفه غرب را با فلاسفه یونانی آغاز می کنند و در واقع می پندارند که افکار و نظرات افلاطون و ارسطو تاثیرات شگرفی بر فلسفه غرب داشته است.

تاثیر فلسفه یونان بر فلاسفه مسلمان نیز بسیار بوده است. اولین فیلسوف مسلمان که از رسالات افلاطون اقتباس نموده بود، “ابویوسف بن اسحاق کندی” بوده که در قرن دوم هجری میزیسته است. فارابی معلم ثانی (قرن سوم هجری) در افکار و نظریاتش از فلاسفه یونان بویژه افلاطون تاثیرپذیری زیادی داشته است. علاوه بر فلاسفه یاد شده ابوالحسن عامری ابن سینا، ابن مشکوبه، ابن فاتک، ابن هندو، ابوالبرکات بغدادی، غزالی، ابن باجه و ابن رشد از فلاسفه یونانی متاثر بوده اند.

کتاب متفکران یونانی (۳ جلدی)

تئودور گمپرتس
تِئودور گُمْپِرْتْس (به آلمانی: Theodor Gomperz) فیلسوف اتریشی یهودی و فیلولوگ کلاسیک بود.گمپرتس از استادی خود در وین استعفا داد تا تمام انرژی خود را صرف بزرگترین کار خود "متفکران یونانی" کند، که اولین بار در سال ۱۸۹۳ چاپ شد.