کتاب پل رودخانه درینا

The Bridge on the Drina
کد کتاب : 38891
مترجم :
شابک : 978-6226983839
قطع : رقعی
تعداد صفحه : 403
سال انتشار شمسی : 1400
سال انتشار میلادی : 1945
نوع جلد : شومیز
سری چاپ : 1
زودترین زمان ارسال : 6 تیر

معرفی کتاب پل رودخانه درینا اثر ایوو آندریچ

ویشه گراد، شهری در بوسنی است که شهرتش را مدیون پل شاهکار کهنسالش است؛ پل رودخانهٔ درینا. این پل ۱۷۰ متری سنگی با یازده طاقش، یادگار دوران عثمانی و کار استاد کوچا سنان است. میانهٔ پل، فرورفتگی ای است که آن را «پاتوق» می خوانند. از گذشته تاکنون مردمان شهر هنگام غروب در پاتوق جمع می شوند و به گپ وگفت می پردازند. روبه روی پاتوق دیواره ای سنگی است منقش به لوحی سفید که تاریخچهٔ پل به ترکی و با حروف عربی روی آن نوشته شده است.
پل رودخانه درینا فقط یک پل نیست؛ شاهدی تاریخی است. شاهدی که بار سنگین تاریخ پرتلاطم منطقه را بر دوش می کشد. شاهدی است که دستمایهٔ یکی از مشهورترین آثار ادبی نویسندهٔ نامی یوگسلاو، ایوو آندریچ شده است.
پل رودخانه درینا، نخستین و مشهورترین جلد از سه گانهٔ یوو آندریچ است. تاریخچهٔ تراونیک (وقایع بوسنی) و زنی از سارایوو جلدهای دیگر این سه گانه اند. زندگی مردم بوسنی موضوع اصلی این سه گانه است. دو جلد اول این سه گانه بیشتر به بازسازی وقایع تاریخی بوسنی می پردازد. نویسنده تاریخ پر از کشمکش این منطقه را بازگو می کند؛ منطقه ای که قرن ها میدان نبرد شرق و غرب بوده و ساکنانش از قومیت ها و ادیان مختلف هستند. در جلد سوم، آندریچ بیشتر معضل های دوران معاصر را به تصویر می کشد.
آندریچ دوران کودکی خود را در ویشه گراد سپری کرده است، در مجاورت پل رودخانهٔ درینا. همین به او این امکان را داده تا بتواند حدود چهار قرن زیروبم تاریخی منطقه را از منظر این میراث مستحکم محمد پاشا، وزیر اعظم عثمانی، روایت کند؛ از دوران سلطهٔ عثمانی ها تا حکمرانی امپراتوری اتریش مجارستان بر منطقه.

کتاب پل رودخانه درینا

ایوو آندریچ
ایوو آندریچ (۹ اکتبر ۱۸۹۲–۱۳ مارس ۱۹۷۵) رمان‌نویس کروات بوسنیایی اهل یوگسلاوی بود. او برنده جایزه نوبل ادبیات در سال ۱۹۶۱ است.آثار او بیشتر به زندگی در بوسنی تحت سلطهٔ عثمانی می‌پردازد.