کتاب چرنوبیل

Chernobyl
چشم اندازهایی از تاریخ معاصر
کد کتاب : 39031
مترجم :
شابک : 978-6220403326
قطع : وزیری
تعداد صفحه : 191
سال انتشار شمسی : 1399
سال انتشار میلادی : 2009
نوع جلد : سلفونی
سری چاپ : 1
زودترین زمان ارسال : 4 بهمن

معرفی کتاب چرنوبیل اثر دیوید اریک نلسون

به یاد آوردن هر رویدادی بستگی به نحوۀ به خاطر سپردن آن دارد. بهترین درک از تاریخ حاصل کندوکاو چشم اندازهای مختلف است: دوره های زمانی متفاوت، فرهنگ های متفاوت، ایدئولوژی های متفاوت.

مجموعه کتاب های «چشم اندازهایی از تاریخ معاصر جهان» از دیدگاه های مختلف به رویدادهای سرنوشت ساز تاریخ معاصر می پردازد. هر جلد با استفاده از منابع دست اول و دوم، اطلاعات زمینه ای، مباحث پیرامونی و روایت های اول شخص افراد نگاهی دارد به یکی از رویدادهای مهم تاریخ معاصر جهان. تمام کتاب های این مجموعه دارای فهرست مطالب توضیحی، گاهشمار، کتاب شناسی و نمایه است. «چشم اندازهایی از تاریخ معاصر جهان» به دانشجویان و پژوهشگران کمک می کند تا مهارت های فکری و نقادانۀ خود را بهبود بخشند و بر آگاهی خود از جهان بیفزایند و درک بهتری از دیدگاه های بین المللی در خصوص رویدادهای تاریخی پیدا کنند.

چرنوبیل مظهر بی خبری هولناک است، هیچ اتفاق نظری دربارۀ آثار پایدار این حادثه وجود ندارد. از یک میلیون نفری که در آن زمان به کار پاکسازی مشغول بودند ۲۰ درصد جان باختند و ۸۰ درصد بقیه به مشکلات جسمی ای دچار شدند که اغلب توضیحی برای آن ها وجود ندارد. پرورشگاه های بلاروس پر از کودکانی است که «یتیمان چرنوبیل» خوانده می شوند و نشانه های مشخص سرطان و نقایص مادرزادی عجیب و غریب در آن ها دیده می شود. اما از طرفی، منطقۀ حفاظت شدۀ چرنوبیل مأمن حیوانات کمیابی شده که با وجود گردش آزادانه در اطراف تأسیسات اتمی ازکارافتاده هیچ نشانی از بیماری در آن ها دیده نمی شود. کتاب چرنوبیل حاوی دیدگاه های گوناگون جذاب و غالبا متناقض دربارۀ این فاجعه و تأثیرات پایدار آن است.

کتاب چرنوبیل