کتاب کوچ شامار

kooche-shamar
کد کتاب : 40539
شابک : 978-6009840670
قطع : پالتویی
تعداد صفحه : 208
سال انتشار شمسی : 1398
سال انتشار میلادی : 2019
نوع جلد : شومیز
زودترین زمان ارسال : 8 بهمن

رمان برگزیده ی بیستمین دوره ی جایزه ی ادبی مهرگان

معرفی کتاب کوچ شامار اثر فرهاد ح گوران

کوچ شامار رمانی است که زندگی یک کوچنده ی کرد را روایت می کند. شامار پس از زلزله ی کرمانشاه، در عین سوگواری به ناگزیر مادر خود را در گوری گروهی جا می گذارد و با کوله باری از متون آئینی، و خاطرات و زیسته های دوران دانشجویی به پایتخت پناه می برد؛ او حین تجربه ی اشتغال در"کمپنجات"، شاهد زوال روح و تن خود و همه ی نام هایی است که در دفتر گزارش کار روزانه می نویسد.

این رمان روایتی چند لایه دارد؛ از گذار ذهنی شخصیت ها به دوره ی قاجار تا سکونت و زیستن در مکان های استعاری، از صیرورت در متون قدیم تا شرح بدن هایی که به زخم های التیام ناپذیر دچار شده اند.

شامار در واقع صورت دیگر شخصیت میژو در نفس تنگی است؛ رمان قبلی فرهاد گوران که چند تن از منتقدان و صاحب نظران ادبیات آن را بهترین رمان دوره ی خودش خواندند.

راوی کوچ شامار جایی به نقل از پدرش می گوید؛ ستاره ام پشت سرم سرنگون شده است. بنابرین می کوشد با فراخواندن دختری که به او عشق می ورزد، پرتویی از آن ستاره برگیرد و به تاریکی آینده‎ بتاباند.

کتاب کوچ شامار

فرهاد ح گوران
فرهاد حیدری گوران ( ۱۳۵۲ – کرمانشاه) نویسنده و پژوهشگر. او تا کنون پنج رمان به فارسی و کُردی خوارین نوشته، و یک رساله با عنوان حقیقت و شادمانی درباره‌ی متون یارسان تالیف کرده است. سه رمان او هنوز مجال انتشار نیافته است. برخی آثار گوران به زبان‌های کُردی، انگلیسی، لهستانی، سوئدی و عربی ترجمه شده است. رمان نفس تنگی یک سه‌گانه است که جلد دوم آن در سال ۱۳۸۷ از سوی نشر آگه منتشر شد. کوچ شامار رمانی است که باید به عنوان دفتر سومِ رمان نفس تنگی از آن نام برد. داستان‌ها و مق...