کتاب عطر خوش مرگ

A Sweet Scent of Death
کد کتاب : 40875
مترجم :
شابک : 978-6220106739
قطع : رقعی
تعداد صفحه : 170
سال انتشار شمسی : 1402
سال انتشار میلادی : 1994
نوع جلد : شومیز
سری چاپ : 6
زودترین زمان ارسال : 9 تیر

معرفی کتاب عطر خوش مرگ اثر گی یرمو آریاگا خوردان


"عطر خوش مرگ" نوشته ی فیلم نامه نویس نام آشنا، "گی یرمو آریاگا خوردان" حال وهوایی شبیه همان فیلم نامه های بسیار تحسین شده اش دارد. "گی یرمو آریاگا خوردان" قسمت بزرگی از بهترین فیلم های سینمای آمریکای لاتین را نوشته است. فیلمنامه های "عشق سگی"، "بیست و یک گرم"، "بابل"، "دشت سوزان" ، "ریو، دوستت دارم" و "سه تدفین ملکیادس استرادا" از جمله این فیلمنامه هاست که چند تن از کارگردان های مطرح سینما همچون «الخاندرو گونزالس ایناریتو»، «فرناندو میرلس» و «تامی لی جونز» آنها را به تصویر کشیده اند.
«گی یرمو آریاگا» علاوه بر فیلمنامه، سه رمان تحسین شده نیز دارد که "عطر خوش مرگ" از خواندنی ترین هایشان است.
"عطر خوش مرگ" داستانی است سرشار از فریب و خشونت که با قتل ناراحت کننده ی یک دختر جوان در یک روستای کوچک مکزیکی آغاز می شود. اوایل صبحی در یک زمین خالی از سکنه، "رامون کاستانوس" با جسد مرده "آدلا"، دختر جوان و دوست داشتنی روبرو می شود که تاکنون تنها از دور او را می شناخته و ارتباطی با او نداشته است. در عرض یک ساعت، به اشتباه شایعه ی قتل معشوقه ی "رامون کاستانوس" در جای جای روستا پخش میشود. این شایعه همچون انبار باروتی که هر لحظه ممکن است منفجر شود، روستاییان خشمگین را تشنه انتقام کرده و آن ها به دنبال یافتن راه حلی سراغ یک کوچ نشین، ملقب به "کولی" می روند. خشونت بر خشونت تلنبار می شود و حالا "رامون" باید گذشته ای که وجود نداشته است را به یک واقعیت بیرحمانه گره بزند و مردانگی خود را با انتقام از سرنوشت ظالمانه ی "آدلا" اثبات کند.

"عطر خوش مرگ" رمانی ست است با ریتم تند، خواندنی و مسحور کننده. "آریاگا" حومه شهر مکزیک را که در ظاهر شبیه به بسیاری از شهرهای دیگر است با استادی به شکلی خیره کننده توصیف می کند و مخاطب را با خود به دشت های سوزان حوالی مکزیک می برد. کشف جسد دختر، جرقه ی مجموعه ای از حوادث را در روستا رقم می زند که با دیگر رازها و احساسات اهالی روستا تلفیق می شود. توطئه ای پر کشمکش که مبتنی بر پویایی جوامع محدود و کوچک سنتی و کوته فکرانه است. "آریاگا" به نحو احسن نشان می دهد که چگونه تفکرات بسته و سرخوردگی افراد ممکن است آن چنان بر دیگران تأثیر بگذارد که مسیر وقایع کل جامعه دچار تغییر شود.

کتاب عطر خوش مرگ

گی یرمو آریاگا خوردان
گی یرمو آریاگا خوردان داستان نویس و فیلنامه نویس برجسته ی مکزیکی، بین مخاطبان فارسی زبان نامی آشناست، او یکی از چیره دست ترین فیلنامه نویسان چند دهه ی اخیر به شمار می آید که آثار شگفتی نوشته که نسخه ی سینمایی شان نیز معمولا درخشان از کار درامده. آثاری مانند ۲۱ گرم، آموس پروس (که در ایران به نام عشق سگی مشهور است) بابل و ... که کارگردان کار بلدی چون اینیاریتو آن ها را به آثاری کم نظیر تبدیل کرد و جوایز معتبری هم برای آرایاگا به همراه آورده است.