پسرانگی

Boyhood: Scenes from Provincial Life

مشخصات کتاب پسرانگی
مترجم :
قطع :رقعی
نوع جلد :شومیز
شابک :978-964-7822-72-5
تعداد صفحه :200
سال انتشار شمسی :1393
سال انتشار میلادی :1983
سری چاپ :1
زودترین زمان ارسال :2 اردیبهشت

جان مکسول کوتزی برنده ی جایزه ی نوبل ادبیات سال 2003

معرفی کتاب پسرانگی اثر جان مکسول کوتزی | ایران کتاب

کوتزی در شمال شهر کیپ تاون و در محیطی پر از بی قانونی و ترس بزرگ شد. از پدرش متنفر بود و حسی از عشق و گله مندی نسبت به مادرش داشت و همین موضوع، باعث می شد که او زندگی دوگانه ای داشته باشد: شاگردی ممتاز و مودب در مدرسه و شازده ای نازپرورده و لوس در خانه. اولین مواجهه ی او با ادبیات، امیال جنسی و رژیم آپارتاید، سوال های بی جوابی را در ذهن کوتزی به وجود آورد و فقط عشقش به مرغزارهای مرتفع بود که در او احساسی از تعلق ایجاد می کرد. رمان پسرانگی استادانه از زندگی پسری جوان، رمانی است که بسیاری از تحسین کنندگان جان مکسول کوتزی بی صبرانه منتظرش بودند؛ اما کتاب، از این انتظارات هم پا فراتر می گذارد. رمان پسرانگی، تصویری تأثیرگذار و اغلب بسیار بامزه از زندگی یک انسان است که به قلم یکی از برترین نویسندگان جهان نوشته شده است.

کتاب پسرانگی

نکوداشت های کتاب پسرانگی
A scorched tale of race, caste, shame, and [at times] bewilderment.
داستانی سوزان درباره ی نژاد، طبقه ی اجتماعی، سرافکندگی و در مواقعی، حیرت و سردرگمی.
New Yorker New Yorker

A masterfully told, spare and accessible memoir.
شرح حالی با نگارش استادانه، موجز و قابل همزادپنداری.
Boston Globe Boston Globe

A powerful, disillusioned portrait of childhood.
تصویری قدرتمند و واقع گرایانه از دوران کودکی.
Kirkus Reviews Kirkus Reviews

قسمت هایی از کتاب پسرانگی (لذت متن)
بخشی از محتاط بودن این است که همیشه کم حرف بزنیم.

تصویر مادر سوار بر دوچرخه از ذهن او بیرون نمی رود. مادر در خیابان درخت تبریزی دور می شود، از او می گریزد، و به سوی آرزوی خود می رود. او نمی خواهد مادر برود. نمی خواهد زن آرزوی شخصی داشته باشد. می خواهد همیشه در خانه و در انتظار آمدن او باشد. خیلی از مواقع علیه او با پدرش متحد نمی شود: خواست قلبی اش این است که علیه پدر با او متحد شود. اما در این مورد خاص، او متعلق به جامعه ی مردان است.

آن ها خارج از شهر ورچستر، در فاصله خط آهن و نشنال رود، در یک شهرک زندگی می کنند. بر خیابان های شهرک اسم درخت ها گذاشته شده اما هنوز درختی در آن جا نیست. نشانی آن ها خیابان درخت تبریزی، شماره ۱۲ است. خانه های شهرک تازه ساز و یک شکل اند و با تور سیمی از هم جدا شده اند در قطعه زمین های وسیع از خاک سرخ که چیزی درشان نمی روید. در حیاط پشتی این خانه ها قسمتی شامل یک اتاق و یک مستراح هست. آن ها خدمتکار ندارند اما به آن قسمت می گویند «اتاق خدمتکار». آن جا را انباری کرده اند و در آن روزنامه، چند بطری خالی، یک صندلی شکسته و یک تشک الیاف نارگیل گذاشته اند.