کتاب قلمرو تازه علوم شناختی

Women, Fire, and Dangerous Things
(آن چه مقوله ها درباره ذهن فاش می کنند)،(2جلدی)
  • 10 % تخفیف
    135,000 | 121,500 تومان

  • موجود
  • انتشارات: آگاه آگاه
    نویسنده:
کد کتاب : 43670
مترجم :
شابک : 978-9644163579
قطع : رقعی
تعداد صفحه : 985
سال انتشار شمسی : 1398
سال انتشار میلادی : 1987
نوع جلد : شومیز
سری چاپ : 3
زودترین زمان ارسال : 31 خرداد
تعداد جلد : 2

معرفی کتاب قلمرو تازه علوم شناختی اثر جرج لاکوف

گفتارعلوم شناختی قلمرو تازه ای است که هرچه ما از رشته های مختلف علوم درباره ذهن می دانیم را از رشته های متعدد دانشگاهی گرد هم می آورد.
این رشته ها عبارت اند از: روان شناسی، زبان شناسی، مردم شناسی، فلسفه و علوم کامپیوتر.
علوم شناختی در پی یافتن پاسخ های مفصلی برای پرسش های زیر است:
خرد چیست؟ چه گونه ما به تجربه خود معنا می دهیم؟ نظام مفهومی چیست و چه گونه سازمان می یابد؟ آیا همه مردم از نظام مفهومی یکسان استفاده می کنند؟ اگر چنین است، آن نظام چیست؟ و اگر نیست، چه چیزی در نحوه اندیشه انسان ها مشترک است؟
این پرسش ها تازه نیستند، اما برخی پاسخ ها چنین اند.این کتاب درباره پاسخ های سنتی این پرسش ها و نیز پژوهش های تازه ای است که پاسخ های تازه ای را مطرح می کنند.
جورج لیکاف در این کتاب تلاش کرده است برخی شواهد مربوط به این دیدگاه را که ذهن جسمانی و خلاق است را رائه کند. مخصوصا شواهدی که از مطالعه نحوه مقوله بندی مردم به دست آمده است.
در کل کتاب لیکاف، ایده های جذابی را درباره ذهن و معنی مطرح می کندو تفکر و پژوهش در مبانی علوم شناختی را تکانی می دهد.
به گفته بزرگان حوزه زبان شناسی این اثر را باید رویداد تازه ای برای زبان شناسی شناختی به حساب آورد چراکه توانسته با ایده هایش، چالش عمده ای رادر علوم شناختی برانگیزاند.

کتاب قلمرو تازه علوم شناختی

جرج لاکوف
جرج لِیکاف (George Lakoff) (زاده ۲۴ مه ۱۹۴۱ میلادی) زبان‌شناس شناختی آمریکایی و استاد زبان‌شناسی دانشگاه کالیفرنیا، برکلی از سال ۱۹۷۲ است.هر چند برخی پژوهش‌های وی شامل همان پرسش‌هایی است که زبان‌شناسان به‌طور سنتی در پی یافتن پاسخ برای آن‌ها بوده‌اند مثل اینکه تحت چه شرایط معینی سازه‌های زبانی امکان دستوری شدن دارند، اما وی بیشر شهرتش به دلیل نظریه استعاره ادراکی (استعاره مفهومی) است. نظریه‌ای که در آن استعاره به عنوان محور تفکر انسانی، رفتار ...