کتاب تاریخ جهان باستان کمبریج

The Cambridge Ancient History
(عیلام - بین النهرین شمالی و سوریه)
کد کتاب : 46453
مترجم :
شابک : 978-6001510038
قطع : وزیری
تعداد صفحه : 271
سال انتشار شمسی : 1391
سال انتشار میلادی : 1973
نوع جلد : جلد سخت
سری چاپ : 5
زودترین زمان ارسال : 5 بهمن

معرفی کتاب تاریخ جهان باستان کمبریج اثر مجموعه ی نویسندگان

بین النهرین نام منطقه ای جغرافیایی است که میان دو رود دجله و فرات قرار گرفته است که طبق کاوش های باستان شناسی اولین تمدن های بشری از این ناحیه سرچشمه گرفته است و در گذشته قسمتی از سرزمین کهن ایران باستان بوده است.
تمدن های سومر، اکد، بابل، آشور، کلدانی و تمدن های ایرانی مانند عیلام و ماد، هر یک در گوشه ای از این سرزمین رواج و تاثیر داشته و از آن تاثیر گرفته اند و هر یک کتاب تاریخ را ستبرتر کرده اند. ادیان و فرهنگ های بسیاری از ملل مختلف از میان رودان تاثیر گرفته اند. آنچه در گذشته به نام باکوماس در آنجا پرستیده میشد همان بتی است که امروزه به نام بافومت در بسیاری از کشورها پرستبده میشود. هم چنین منشور کوروش پادشاه ایران نیز در این مکان یافت شده .
...تمدن عیلامیا تمدن ایلام نام کشوری ست که بخش بزرگی از فلات ایران را در پایان هزاره سوم قبل از میلاد دربرمی گرفت ولی در دوره هخامنشیان به منطقه سوسیانا تقلیل یافت. نام عیلام از واژه یونانی Aylam مشتق شده که خود از ʿElām عبری وام گرفته شده است.
تمدن ایلام یکی از قدیمی ترین و نخستین تمدن های جهان است. بر اساس بخش بندی جغرافیایی امروز، ایلام باستان سرزمین های خوزستان، ایلام ، کهگیلویه و بویراحمد و بخش هایی کوچک از استان های فارس ، بوشهر، لرستان، استان چهارمحال و بختیاری، و کرمانشاه و در دوران هایی تا جنوب دریاچه ارومیه را شامل می شد...

کتاب تاریخ جهان باستان کمبریج

دسته بندی های کتاب تاریخ جهان باستان کمبریج