کتاب در ستایش دیوانگی

Praise of Folly
کد کتاب : 46591
مترجم : حسن صفاری
شابک : 978-9643214470
قطع : رقعی
تعداد صفحه : 192
سال انتشار شمسی : 1400
سال انتشار میلادی : 1511
نوع جلد : شومیز
سری چاپ : 11
زودترین زمان ارسال : 15 آذر

معرفی کتاب در ستایش دیوانگی اثر اراسموس

کتاب در ستایش دیوانگی
، همچنین به عنوان ستایش حماقت مقاله ای است که در سال 1509 به زبان لاتین توسط اراسموس روتردامی نوشته شده است و اولین بار در ژوئن 1511 چاپ شده است. با الهام از آثار قبلی اومانیست ایتالیایی. این کتاب، این یک حمله طنز آمیز به خرافات، سنت های دیگر جامعه اروپایی و کلیسای غربی است.

اراسموس کار خود را که در ابتدا در فاصله یک هفته و هنگام اقامت با سر توماس مور در خانه مور در باکلرزبری در شهر لندن نوشته شده بود، تجدید نظر و گسترش داد. ستایش دیوانگی یکی از برجسته ترین آثار رنسانس به شمار می رود و نقش مهمی در آغاز اصلاحات پروتستان ایفا کرد.

در ستایش دیوانگی با یک انکویوم علمی طنزآمیز شروع می‌شود، که در آن فولی خودش را می‌ستاید، به شیوه طنزپرداز یونانی لوسیان (قرن دوم پس از میلاد)، که آثارش اراسموس و سر توماس مور اخیرا به لاتین ترجمه کرده بودند. سپس در یک سری سخنرانی‌ها لحن تیره‌تری به خود می‌گیرد، زیرا حماقت خودفریبی و جنون را می‌ستاید و به بررسی طنزآمیز سوءاستفاده‌های دین‌آمیز اما خرافی از آموزه‌های کاتولیک و اعمال فاسد در بخش‌هایی از کلیسای کاتولیک روم می‌پردازد - که اراسموس همیشه در آن حضور داشت. وفادار - و حماقت فضولان. اراسموس اخیرا ناامید از رم بازگشته بود، جایی که او پیشنهادات پیشرفت در کوریا را رد کرده بود، و فولی به طور فزاینده ای صدای تنبیه کننده خود اراسموس را می پذیرد. این مقاله با بیانی سرراست از ایده آل مسیحی به پایان می رسد: "هیچ انسانی در همه زمان ها عاقل نیست یا بدون طرف کور خود نیست."

کتاب در ستایش دیوانگی

اراسموس
دِسیدِریوس اِراسموس (Desiderius Erasmus) (تولد ۲۷ اکتبر ۱۴۶۶ - درگذشته ۱۲ ژوئیه ۱۵۳۶) دانشمند و فیلسوف و ادیب هلندی و یکی از علمای مشهور قرن پانزدهم میلادی است که به سال ۱۴۶۶ در رتردام زاده شد. پس از اتمام تحصیلات داخل سلسله رهبانان گردید و در بعضی مدارس به تدریس پرداخت.سپس او برای تعلیم پسر ژاک چهارم پادشاه وقت، به دربار راه یافت و چون در آن وقت اصلاح و تعدیل دین مسیحی لازم به نظر می‌آمد او در این معنی با لوتر به مکاتبه پرداخت و آنگاه که لوتر دست به کار دعوت زد وی از مکاتبه با لوتر خودد...