یک سرباز خوب

The Good Soldier

  • قیمت : ۲۶,۰۰۰ تومان
  • وضعیت : موجود
انتشارات: نشر نوننشر نون
مترجم: زهرا نصراللهی

معرفی کتاب یک سرباز خوب اثر فورد مادوکس فورد

سروان ادوارد اشبرنهام، مردی خوشتیپ، پولدار و کارآزموده ی خدمت در هند است و به نظر می رسد که «یک سرباز خوب» ایده آل و تجلی ارزش های طبقه ی اجتماعی ثروتمند در انگلیس باشد. اما برای خالق این شخصیت، فورد مادوکس فورد، او همچنین، بیانگر فساد در هسته و اصل جامعه است. در زیر ظاهر جذاب و اتو کشیده ی اشبرنهام، ذهن و روحی زبده در فریب، تزویر و خیانت کمین کرده است. اشبرنهام در طول نه سال دوستی با مردی آمریکایی و هم رده با خود به نام جان داول، رابطه ی مخفیانه ای با همسر او، فلورانس، داشته و برخلاف داول، همسر اشبرنهام کاملا از این موضوع باخبر است. وقتی که کتاب یک سرباز خوب برای اولین بار در سال 1915 منتشر شد، تصویر رک و بی پرده ی این رمان از جامعه ای بی اخلاق که فقط به لذت های خود می اندیشد و برتری خود نسبت به دیگران را باور کرده، بسیاری از مخاطبین را از کوره به در برد. این اثر که شیوه و سبکی پیشگامانه و بی باکانه دارد، توسط داول ساده لوح روایت می شود؛ شخصیتی که فورد با استفاده از آن، کنایه هایی تلخ و گزنده اما فوق العاده هنرمندانه را خلق کرده است.

کتاب یک سرباز خوب


ویژگی ها کتاب یک سرباز خوب

جزو لیست برترین رمان های انگلیسی گاردین

فیلمی بر اساس این کتاب در سال 1981 ساخته شده است.

مشخصات کتاب یک سرباز خوب
قطع :رقعی
نوع جلد :شومیز
شابک :978-600-7141-30-4
تعداد صفحه :288
سال انتشار شمسی :1394
سال انتشار میلادی :1915
سری چاپ :2
بیشتر بخوانید

آینه ی تمام نمای زندگی بشر در ادبیات تاریخی

می توان گفت که هدف اصلی این ژانر، «زندگی بخشیدن به تاریخ» از طریق ساختن داستان هایی درباره ی گذشته یا یک دوره ی تاریخی خاص است.

نکوداشت های کتاب یک سرباز خوب
It established Ford as an important contributor to the development of literary modernism.
این اثر، جایگاه فورد را به عنوان یکی از عاملین موثر در شکل گیری و گسترش مدرنیسم ادبی، تثبیت کرد.
Barnes & Noble

It has inspired the work of several distinguished writers, including Graham Greene.
این رمان، الهام بخش آثار چندین نویسنده ی شناخته شده چون گراهام گرین بوده است.
Goodreads

Ford’s modernist masterpiece of passion and deceit.
شاهکار نوگرایانه ی فورد درباره ی عشق و فریب.
Independent Independent

بخش هایی از کتاب یک سرباز خوب (لذت متن)
از رفتار این مردک این طور دریافتم که چیزی که فلورانس بیشتر به آن نیاز دارد خواب و خلوت است. من، هیچ وقت نباید در نزده و بی اجازه به اتاقش وارد می شدم، چون ممکن بود ناراحتی قلبی به او دست دهد، واز بین برود... در نظرم وارد شدن بی اجازه به اتاقش به منزله ی دستبرد زدن به کلیسا بود. من حاضر بودم چنین جنایتی بکنم و سرزده به اتاقش نروم.

شاید بپرسید این چیزها را چرا می نویسم؟ برای این کار علل و موجبات بسیار دارم. برای مردمی که غارت و انهدام یک شهر را دیده اند یا شاهد نابودی جامعه ای بوده اند، غیرعادی نیست که خواسته باشند دیده هاشان را برای استفاده ی نسل های بسیار دور خود به روی کاغذ بیاورند. یا نه ... تنها به این منظور که آن مناظر را از خاطرشان دور کنند.

اگرچه فلورانس آن قدر خواسته هایش زیاد بود که با شوهری که در یک فروشگاه خشکبار از صبح تا شب جان می کند، کارش راه نمی افتاد. این همه ی آن چیزی بود که پیرمرد می توانست از آن مردک بخواهد. از آن یارو نفرت داشت.