کتاب وقتی یتیم بودیم

When We Were Orphans
کد کتاب : 487
مترجم :
شابک : 978-964-363-097-3
قطع : پالتویی
تعداد صفحه : 400
سال انتشار شمسی : 1401
سال انتشار میلادی : 2000
نوع جلد : شومیز
سری چاپ : 11
زودترین زمان ارسال : 27 مرداد

کازوئو ایشی گورو برنده ی جایزه ی نوبل ادبیات سال 2017

معرفی کتاب وقتی یتیم بودیم اثر کازوئو ایشی گورو

هزارتوی خاطرات انسان، تغییر واقعیات در حافظه و خودفریبی، موضوعاتی هستند که کازوئو ایشی گورو بیش از هر نویسنده ی دیگری مورد کنکاش و بررسی قرار داده است. ایشی گورو در رمان وقتی یتیم بودیم، مانند سایر رمان هایش، کاوشی خلاقانه، چندوجهی، طنزآمیز و خردمندانه از دنیاهای درونی و تأثیرات آن ها بر زندگی کاراکترها ارائه داده است. ایشی گورو در این رمان، به شکل درخشانی به تأثیر گذشته ی انسان بر وضع اکنون او می پردازد. پدر و مادر کریستوفر بنکس، پسری انگلیسی که در شانگهای در اوایل قرن بیستم به دنیا آمده، به شکلی بسیار مشکوک ناپدید شده و او در نه سالگی یتیم می شود. این شخصیت، پس از بازگشت به انگلیس، به کارآگاه شناخته شده ای تبدیل می شود و بیش از بیست سال بعد، در حالی که جنگ بین چین و ژاپن شعله ور است، برای حل پرونده ی ناپدید شدن والدینش به شانگهای بازمی گردد. وقتی یتیم بودیم، ترکیبی استادانه از داستانی فوق العاده جذاب و تسلط بر روایت است که دوران اوج کازوئو ایشی گورو را به رخ همگان می کشد.

کتاب وقتی یتیم بودیم

کازوئو ایشی گورو
کازو ایشیگورو (Kazuo Ishiguro) (زاده ی ۸ نوامبر ۱۹۵۴ در ناگازاکی) نویسنده ی انگلیسی ژاپنی تبار است که خانوادهاش وقتی پنج ساله بود، به انگلستان مهاجرت کردند. ایشیگورو مدرک کارشناسی خود را در زبان انگلیسی و فلسفه از دانشگاه کنت در سال ۱۹۷۸ و مدرک کارشناسی ارشدش را در رشته ی نویسندگی خلاق در سال ۱۹۸۰ از دانشگاه انگلیای شرقی دریافت کرده است.او یکی از شناخته شده ترین نویسندگان معاصر انگلستان است و در سال ۱۹۸۶ برای کتاب هنرمندی از جهان شناور برنده ی جایزه ی وایتبرد و در سال ۱۹۸۹ برای کتاب بازمانده ...
نکوداشت های کتاب وقتی یتیم بودیم
The novel confirms Ishiguro as one of Britain's most formally daring and challenging novelists.
این رمان، جایگاه ایشی گورو را به عنوان یکی از شجاع ترین و چالش برانگیزترین رمان نویسان انگلستان تثبیت می کند.
Guardian Guardian

Ishiguro's much-acclaimed tale of abandonment, nostalgia and self-delusion.
داستان فوق العاده تحسین شده ی ایشی گورو درباره ی ترک شدن، نوستالژی و خودفریبی.
Publishers Weekly Publishers Weekly

Atmosphere, historical detail, suspense: Ishiguro's new book has it all.
حال و هوای مناسب، جزئیات تاریخی و تعلیق: این اثر از ایشی گورو، همه چیز دارد.
Library Journal Library Journal

قسمت هایی از کتاب وقتی یتیم بودیم (لذت متن)
حاضر نیستم قبول کنم تقدیرم این است که زندگی ام را به پای مرد خوب و مودبی بریزم که به احتمال قوی بی ارزش است.

اما دیگر آن را نمی خواهم، اکنون چیز دیگری می خواهم، چیزی صمیمی و امنیت بخش، چیزی که بتوانم، صرف نظر از کاری که انجام می دهم و تغییراتی که می کنم، رویش حساب کنم. اکنون چنین چیزی می خواهم و فکر می کنم که تو هم باید چنین چیزی بخواهی.

هر چیزی ممکن است از بین برود. ممکن است حق با تو باشد. فکر کنم این موضوعی است که نمی توانیم راحت از آن فرار کنیم. مردم نیاز دارند که به چیزی احساس تعلق داشته باشند؛ به یک ملت یا یک نژاد. در غیر این صورت، چه کسی می داند که چه اتفاقی خواهد افتاد؟ شاید تمدن ما خیلی راحت فرو بپاشد. همان طور که گفتی، همه چیز نابود می شود.