کتاب ژنرال ارتش مرده

The General of the Dead Army

مشخصات کتاب ژنرال ارتش مرده
مترجم : مجید حاتم
قطع : رقعی
تعداد صفحه : 283
سال انتشار شمسی : 1373
سال انتشار میلادی : 1963
نوع جلد : شومیز
سری چاپ : 1
زودترین زمان ارسال : ---

جزو فهرست 100 کتاب قرن لوموند

فیلم هایی بر اساس این کتاب در سال های 1983 و 1989 ساخته شده است.

معرفی کتاب ژنرال ارتش مرده اثر اسماعیل کاداره

ژنرالی ایتالیایی، بیست سال بعد از جنگ جهانی دوم، به آلبانی فرستاده شده تا جسد سربازان هموطنش را به میهن بازگرداند. کشیشی کج خلق و ستیزه جو در این راه به او می پیوندد و این دو در برف و باران، شروع به کندن مکانی روستایی در آلبانی می کنند که زمانی میدان جنگ بوده و اکنون به گورستان تبدیل شده است. آن ها با بررسی دندان های اجساد و نشان سگ ها، ارتشی از مردگان را گرد هم می آورند. ژنرال ایتالیایی پس از مدتی کار خود را تحت تأثیر ژنرال آلمانی ای می بیند که به منظور انجام دادن مأموریتی کاملا مشابه برای کشور خودش به آن جا آمده است. ژنرال ایتالیایی در بحثی فاجعه بار که در یک مراسم عروسی بالا می گیرد، باید به خاطر جنایات کشورش در حمله به آلبانی و کشتن مردم این کشور جواب پس بدهد. ژنرال ارتش مرده، رمانی فوق العاده جذاب و تأثیرگذار، و مرثیه ای برای هر جوانی است که در جنگ در کشوری خارجی کشته شده است.

کتاب ژنرال ارتش مرده

اسماعیل کاداره
اسماعیل کاداره، زاده ی 28 ژانویه ی 1936، نمایش نامه نویس، مقاله نویس، شاعر و رمان نویس آلبانیایی است.او تحصیلات ابتدایی را در شهر جیروکاستر گذراند و در دانشکده ی تاریخ و زبان شناسی دانشگاه تیرانا، به تحصیل در رشته ی زبان و ادبیات پرداخت. کاداره سپس به روسیه رفت و همزمان با خواندن ادبیات در مسکو، مجموعه اشعارش را به روسی منتشر کرد و اولین رمانش را نیز در همین زمان نوشت.کاداره در سال 1990 به خاطر صحبت علیه حکومت، پناهندگی سیاسی از کشور فرانسه دریافت کرد. در خلال دهه های 1990 و 2000، بارها از کا...
نکوداشت های کتاب ژنرال ارتش مرده
Kadare's prose glimmers with the magic realism of Gabriel Garcia Marquez.
نثر کاداره، درخشش رئالیم جادویی گابریل گارسیا مارکز را دارد.
Los Angeles Times Book Review

This powerful and poignant Albanian novel has a writer of global significance.
این رمان آلبانیایی قدرتمند و گزنده، نویسنده ای با اهمیت جهانی دارد.
Boston Globe Boston Globe

A profoundly moving novel...rich in details.
رمانی ژرف و تکان دهنده، غنی در جزئیات.
Times Literary Supplement Times Literary Supplement

قسمت هایی از کتاب ژنرال ارتش مرده (لذت متن)
هزاران مادر در انتظار پسران خود بودند. بیش از بیست سال بود که بی صبرانه منتظر بودند و این هم درست بود که ماهیت انتظار آن ها خیلی تغییر نکرده بود. دیگر امروز منتظر پسران زنده ی خود نبودند، اما نمی توان در انتظار مرده ها هم نبود.

آلبانیایی ها همیشه دوست داشتند یا بکشند یا کشته شوند. وقتی برای جنگیدن دشمنی پیدا نکنند، همدیگر را می کشند!

خدا می داند که مردم در شعرهایشان چه چیزهایی می خواهند بگویند. می شود خاکشان را زیر و رو کرد، ولی هیچ وقت نمی شود در اعماق روحشان نفوذ کرد.