کتاب درباره زندگی و جهان ویرجینیا وولف

About the life and world of Virginia Woolf
(زنی بحران زده…)
کد کتاب : 51894
شابک : 978-9641207795
قطع : جیبی
تعداد صفحه : 101
سال انتشار شمسی : 1394
نوع جلد : شومیز
سری چاپ : 1
زودترین زمان ارسال : 6 مرداد

معرفی کتاب درباره زندگی و جهان ویرجینیا وولف اثر شهریار زرشناس

در قرون اخیر دنیای غرب توانسته است با ابزار فلسفه های الحادی و علوم سکولار و به پشتوانه اقتصاد، قدرت رسانه ای، و نظامی گری لجام گسیخته، اغلب ساحت های فکری، فرهنگی، سیاسی، اجتماعی و اقتصادی جهان را به تصرف خود درآورد. از آغاز مواجهه دنیای شرق و جهان اسلام با مظاهر جدید تمدن، به موازات حرکت ملت ها برای رهایی از قید استعمار، اصحاب اندیشه و تدین رویکردهای متفاوتی برای سامان دادن تعامل صحیح با غرب مطرح کرده اند. در کشور ما نیز طی نیم قرن اخیر جریانی فکری شکل گرفته است که جمع هم ورزان آن به سهم خود کمک شایانی به بازشناسی این فرهنگ استعماری و چگونگی تعامل با آن کرده اند.
کتاب حاضر با عنوان درباره زندگی و جهان ویرجینیاوولف، دومین کتاب از زیر مجموعه " داستان نویسان"، از مجموعه کتاب هایی که برای معرفی چگونگی ظهور و تحول و تأثیر مکتب های سکولار بر نویسندگان غربی و ایرانی توسط انتشارات سروش منتشر می شود، دوران حیات وولف و نوع تفکر و شخصیت و نوشته های او را از دیدگاه تحلیلی جریان فکری فوق الذکر بررسی می کند.
او در دهه ۱۹۵۰ از پیش قدمان نوعی ادبیات ابسورد آرمان گریز شد که در دهه های ۴۰ و ۵۰ میلادی به اوج رونق خود رسید، لیکن اینک بعد از حدود ۷۰ سال نزول از این دوره رونق در غرب، هنوز نزد بعضی از روشنفکران جهان سوم، نه در جایگاه تاریخی آن، که به عنوان کشف روز مطرح می شود. کتاب حاضر در دو فصل تدوین شده است.
فصل اول کتاب با عنوان بحران انحطاطی غرب مدرن و پسارئالیسم ادبی کلاسیک، بحران سوژه نفسانی مدرن و بحران ادبیات تفصیلی را مورد نقد و بررسی قرار داده و روایتی زنانه از پسارئالیسم کلاسیک را از زبان ویرجینیا وولف بیان می کند.
فصل دوم کتاب درباره زندگی و زمانه ویرجینیا وولف سخن می گوید و بحران های زندگی این داستان نویس را در یک نگاه تحلیل و ارزیابی می کند.

کتاب درباره زندگی و جهان ویرجینیا وولف

شهریار زرشناس
شهریار زرشناس (زادهٔ ۱۳۴۴ در تهران) روزنامه‌نگار و پژوهشگر ایرانی حوزه ادبیات، فرهنگ، سیاست و فلسفه و عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی است. او برادر زهره زرشناس است.شهریار زرشناس در خانواده‌ای آملی در تهران به دنیا آمد. او در اروپای شرقی (یوگسلاوی) در رشته‌های فلسفه و روان‌شناسی تحصیل کرده ولی به گفته خود به دلیل ناتوانی در سازگار شدن با آن فضای دانشگاهی بخشی از تحصیلاتش را رها کرد. او از نویسندگان ماهنامه سوره در دوران سردبیری مرتضی آوینی بوده‌است. زرشناس...