کتاب رام کردن روباه سرکش

How to Tame a Fox
(همچون سگ)
کد کتاب : 52322
مترجم :
شابک : 978-6227564013
قطع : رقعی
تعداد صفحه : 264
سال انتشار شمسی : 1400
سال انتشار میلادی : 2016
نوع جلد : شومیز
سری چاپ : 1
زودترین زمان ارسال : 12 مهر

برنده جایزه AAAS / Subaru SB&F برای برتری در کتابهای علمی سال 2018

معرفی کتاب رام کردن روباه سرکش اثر لی الن دوگتکین

در سیبری موجوداتی پشمالو و چهار پا با دم های تکان دهنده و گوش های شلخته وجود دارند که مانند هر سگی مطیع هستند. اما، علیرغم ظاهر، اینها سگ نیستند، آنها روباه هستند. آنها نتیجه شگفت‌انگیزترین آزمایشی هستند که تا به حال انجام شده است - تصور کنید هزاران سال تکامل را در چند دهه افزایش دهید. در سال 1959، زیست شناسان دیمیتری بلیایف و لیودمیلا تروت، با شروع با چند ده روباه نقره ای از مزارع روباه در اتحاد جماهیر شوروی و تلاش برای بازآفرینی تکامل گرگ ها به سگ در زمان واقعی به منظور مشاهده روند روباه شدن، شروع به انجام این کار کردند. اهلی شدن این داستان خارق العاده و ناگفته این اقدام قابل توجه است.

بیشتر گزارش‌های مربوط به تکامل طبیعی گرگ‌ها، آن را در حدود 15000 سال نشان می‌دهند، اما طی یک دهه، آزمایش‌های بلیف و تروت در پرورش روباه منجر به آفرینش روباه‌هایی شبیه توله‌سگ با گوش‌های شلخته، لکه‌های پیلی و دم‌های مجعد شد. همراه با این تغییرات فیزیکی، تغییرات ژنتیکی و رفتاری نیز به وجود آمد. روباه ها با استفاده از معیارهای انتخاب برای رام بودن پرورش داده شدند و با هر نسل، آنها به طور فزاینده ای به همنشینی انسان علاقه مند شدند.

لی الن دوگتکین در کتاب «رام کردن روباه سرکش» به بررسی این روند می پردازد.

کتاب رام کردن روباه سرکش

لی الن دوگتکین
لی آلن دوگتکین زیست شناس تکاملی و مورخ علوم در گروه زیست شناسی دانشگاه لوئیزویل است. کتاب های وی شامل معادله نوع دوستی: هفت دانشمند در جستجوی ریشه های نیکی و آقای جفرسون و غول موزه: تاریخ طبیعی در اوایل آمریکا است، کتاب دوم نیز توسط انتشارات دانشگاه شیکاگو منتشر شده است.