کتاب ازدواج شاعر

Şair Evlenmesi
کد کتاب : 52461
مترجم :
شابک : 978-9642439997
قطع : رقعی
تعداد صفحه : 88
سال انتشار شمسی : 1392
سال انتشار میلادی : 1860
نوع جلد : شومیز
سری چاپ : 1
زودترین زمان ارسال : 16 مهر

معرفی کتاب ازدواج شاعر اثر ابراهیم شیناسی

ابراهیم شیناسی (1826-1871) نویسنده، روزنامه نگار و مترجم مشهور ترکیه ی عثمانی بود. او از نخستین نویسندگان عصر ««تنظیمات»» (نهضت نوگرایی جامعه ی عثمانی ) بود. او فعالیتش را در مقام افسر حکومتی آغاز کرد و در همان دوره زبان های عربی، فارسی و فرانسه را آموخت. سفرش به فرانسه و آموزشش زیر نظر مصطفی رشید پاشا در پاریس، باعث شد او با ادبیات فرانسه و نخبگان فرانسوی آشنا شود و در این مدت آثار مختلفی را از فرانسه به ترکی عثمانی ترجمه کند. در بازگشت از فرانسه به فعالیت مطبوعاتی رو آورد در 1862 روزنامه خودش تصویر افکار را به راه انداخت که نخستین روزنامه ی تأثیر گذار در امپراطوری عثمانی محسوب می شود. در 1865 به گروهی از ناراضیان پیوست که تبعیدش به پاریس را در پی داشت. بازگشتش به وطن، کوتاه زمانی پیش از مرگ زودهنگامش بود.
شیناسی را از پیشگامان ادبیات ترکیه می دانند و یکی از دلایل آن، نوشتن نمایشنامه ی ازدواج شاعر است که نخستین نمایشنامه ی ترکیه محسوب می شود.

کتاب ازدواج شاعر

ابراهیم شیناسی
ابراهیم شِناسی (در فارسی ابراهیم شیناسی هم نوشته شده) (İbrahim Şinasi) (۵ اوت، ۱۸۲۶ - ۱۳ سپتامبر، ۱۸۷۱) از نویسندگان شناخته شده عثمانی است که روزنامه‌نگار و مترجم نیز بود. او یکی از نویسندگان اصلی دوره تنظیمات (نهضت نوگرایی در جامعه و ادبیات در سده ۱۹ عثمانی) بود.شناسی را به عنوان یکی از پیشگامان ادبی ترکیه می‌شناسند زیرا هم نخستین مجموعه تمثیلات و اصطلاحات ترکی را گردآوری کرد و هم نخستین نمایشنامه را به زبان ترکی عثمانی نوشت. او پیش از فوت بر روی یک فرهنگ لغات ترکی عثمانی کار می&zw...