کتاب کالیگولا Caligula


  • قیمت : ۱۱,۰۰۰ تومان
  • وضعیت : موجود

معرفی کتاب کالیگولا اثر آلبر کامو

محمدعلی فائزی محمدعلی فائزی

یافتن معنا و ارزش در مواجه با پوچی و بی معنایی زندگی، موضوعی است که تقریبا در تمامی آثار آلبر کامو، همچون نمایشنامه ی کالیگولا، به چشم می خورد. کالیگولا، امپراتور رومی و بدنامی است که در این نمایشنامه ی چهار پرده ای، به تجسمی از پوچی و معنازدگی تبدیل می شود. ذهن کالیگولا پس از مرگ خواهر و معشوقه اش، به شکل وسواس گونه ای درگیر مفهوم «غیرممکن ها» می شود. او با گذشت زمان به حقیقتی مهم اعتقاد پیدا می کند: «انسان ها می میرند و از زندگی شان راضی نیستند.» این حقیقت، که کالیگولا آن را نتیجه ای برخاسته از منطقی ساده و درست می داند، مسئله ای است که همه ی ملت باید از آن آگاه شوند. کالیگولا برای انجام این کار، به همه ی شهروندان رومی دستور می دهد تا فرزندانشان را از ارث محروم کنند، همه ی ثروتشان را به دولت بدهند و اعدام شوند. او دستور می دهد تا لیستی تهیه شود که در آن، ترتیب اعدام مردم مطابق با خواست خودش تنظیم شده است. کالیگولا با این کار، قصد دارد تا بی رحمی زندگی و قریب الوقوع بودن مرگ را نشان دهد که به عقیده ی خودش، تنها در صورت ممکن شدن «غیرممکن ها» دردشان التیام خواهد یافت.

خرید و معرفی کتاب خواندنی کالیگولاانتشارات: نیلوفرنیلوفر
نویسنده: آلبر کامو آلبر کامو
مشخصات کتاب کالیگولا
قطع :رقعی
شابک :978-964-448-578-7
وزن :180
تعداد صفحه :152
سال انتشار شمسی :1396
سال انتشار میلادی :1944
سری چاپ :9

ویژگی ها کتاب کالیگولا

آلبر کامو برنده ی جایزه ی نوبل ادبیات سال 1957

بیشتر بخوانید

آلبر کامو، قهرمان لذت بردن از سادگی های زندگی

در این مقاله سعی شده است با فلسفه و جهان بینی این نویسنده ی بزرگ و مبتکر آشنا شویم و علاوه بر آن، اطلاعات جالبی در مورد زندگی شخصی آلبر کامو نیز به دست آوریم.

نکوداشت های کتاب کالیگولا
A daring immersion in the theater of the absurd.
جهشی شجاعانه به دل تئاتر معناباختگی.
Advocate

A fantastic, surrealistic experience.
تجربه ای شگفت انگیز و سوررئال.
Book Crazy

A mesmerizing nihilistic tale about a man driven to fanatical destruction.
داستانی پوچ گرایانه و مسحورکننده درباره ی مردی گرفتار در جنونی ویران گر.
Fantastic Fiction

بخش هایی از کتاب کالیگولا (لذت متن)
من باید به آن ها یک هدیه شاهانه بدهم، هدیه برابری همه انسان ها. و وقتی همه در یک سطح قرار بگیرند، هنگامی که نا ممکن به زمین بیاید و ماه در دستان من قرار گیرد، شاید بعد از آن من به موجودی بهتر تبدیل شوم و جهان تازه شود، پس از آن است که دیگر آدم ها نخواهند مرد و شاد خواهند بود.

دوست داشتن یک موجود در این است که پیر شدن با او را بپذیریم.

کالیگولا: دنیا به صورت موجود، غیرقابل تحمله. پس من احتیاج به ماه دارم، یا به خوشبختی، یا به ابدیت، شاید به یک چیز که جنون باشه که در هر حال متعلق به این دنیا نباشه.