کتاب شعر بی دروغ،شعر بی نقاب

Right poem, unmasked poem
بحث در فنون شاعری،سبک و نقد شعر فارسی
کد کتاب : 5598
شابک : 9789644040719
قطع : وزیری
تعداد صفحه : 351
سال انتشار شمسی : 1395
سال انتشار میلادی : 1968
نوع جلد : زرکوب
سری چاپ : 11
زودترین زمان ارسال : 11 خرداد

معرفی کتاب شعر بی دروغ،شعر بی نقاب اثر عبدالحسین زرین کوب

در باب نقد شعر فارسی و مقایسه ی آن با همتاهایش در ادبیات جهان آثار زیادی چه در قالب مقاله و چه به صورت سر فصل در کتب ادیبان و پژوهشگران یافت می شود اما یکی از مهم ترین آثاری که به صورت تخصصی در زمینه ی نقد شعر نوشته شده، کتاب شعر بی دروغ شعر بی نقاب اثر دکتر عبدالحسین زرین کوب از بزرگترین پژوهشگران معاصر ایران زمین است.
اهمیت تحقیقات صورت گرفته در کنار نظریات شخصی نویسنده که خود از علمای شعر و ادب محسوب می شود سبب شده تا این اثر که در دهه ی چهل شمسی به انتشار رسیده بود، بارها مورد تجدید چاپ قرار گرفته و به عنوان یکی از مراجع معتبر در زمینه ی دانش نقد و تفکر انتقادی نسبت به شعر مورد استفاده ی پژوهندگان قرار گیرد. استاد زرین کوب در این کتاب، دیدگاه های خود در باب شعر نو و مقایسه ی آن با ادب جهان عرب و اروپا را با صراحت بیان کرده و معتقد است جامعه ی آکادمیک باید به این مساله مجال بیشتری بدهد.
آنچه زرین کوب در این کتاب جمع آوری کرده است مجموع آموزه ها و بحث های ادبی است که وی طی ساعت های تدریس با دانشجویان خود داشته و به صورت پراکنده از آن ها سخن گفته است. در واقع کتاب از بیست فصل تشکیل شده که عمده ی مطالب آن شامل نقد و شناخت شعر و ادب، صحبت در باب لفظ و معنی و بیان، قالب ها و اهداف شعر، مقصد و معنی شعر، صنایع شعری و بدیعیات، قصه و شعر، وزن و قافیه وعروض، سبک شعری، نمایش و شعر عامیانه، مقایساتی در باب آموزه های ارسطو و افلاطون، آنچه از ادبیات اسلامی برای شعر به جا مانده، فلسفه و نقد، معنی و اقتضای حال و نقد حال و نوآوری ها می باشد.

کتاب شعر بی دروغ،شعر بی نقاب

عبدالحسین زرین کوب
عبدالحسین زرین کوب ادیب، تاریخ نگار، منتقد ادبی، نویسنده، و مترجم برجستهٔ ایران معاصر است. آثار او به عنوان مرجع عمده در مطالعات تصوف و مولوی شناسی شناخته می شود. وی از تاریخ نگاران برجستهٔ ایران است و آثار معروفی در تاریخ ایران و نیز تاریخ اسلام دارد. این آثار به دلیل بیان ادبی و حماسی تاریخ از آثار پرفروش در میان ایرانیان هستند.زرین کوب بیش از چهار دهه در دانشگاه تهران، ادبیات فارسی، تاریخ اسلام و تاریخ ایران تدریس کرد و پس از انقلاب، با مرکز دائرةالمعارف بزرگ اسلامی همکاری کرد، از جمله این...
دسته بندی های کتاب شعر بی دروغ،شعر بی نقاب
قسمت هایی از کتاب شعر بی دروغ،شعر بی نقاب (لذت متن)
این یادداشت ها قسمتی است از گفتگوهایی که من در سالهای اخیر با دانشجویان خویش داشته ام در باب نقد شعر و مسائل ادبی ایران. بعلاوه گه گاه نیز در آنها بمناسبت از ادب عربی یاد کرده ام و از یونان و اروپا. همچنین در طی بحث از مکتب های تازه سخن داشته ام و از شعر نو، شعر امروز ایران. گفتگو در چهارچوبه برنامه های درسی بوده است و در حدود اقتضای یک مجال کوتاه. از اینها گذشته، بیشتر خواسته ام نشانه هایی بدست دهم از آنچه بنظر من شعر واقعی است، شعر بی دروغ که در ورای طور قافیه بندان سنت گرای است و بیرون از حوصله تقلید گران شعر اروپا