کتاب تاتار خندان

Smiling Tatar
کد کتاب : 5944
شابک : 9789643514235
قطع : رقعی
تعداد صفحه : 336
سال انتشار شمسی : 1398
سال انتشار میلادی : 1974
نوع جلد : شومیز
سری چاپ : 2
زودترین زمان ارسال : 13 بهمن

معرفی کتاب تاتار خندان اثر غلامحسین ساعدی

تاتار خندان رمانی جذاب است و در اصل برشی از تاریخ اجتماعی ایران است که نویسنده، با گشت و گذار در واقعیت های اجتماعی روزانه، خواننده را پابه پای راوی که پزشکی است جوان و سرخورده از یک شکست عشقی، و دلگیر از نقشی که مدرنیته ی نارس بر او تحمیل کرده، همه ی خوشی ها، لذت های زندگی شهری و آسایش روزگار مدرن را کنار گذاشته و می خواهد که با تفکر و جستجو در درون خود، آرامش ذهن خویش را در تبعیدی خودخواسته بازیابد؛

کتاب تاتار خندان

غلامحسین ساعدی
غلامحسین ساعدی (زادهٔ ۲۴ دی ۱۳۱۴، تبریز – درگذشتهٔ ۲ آذر ۱۳۶۴، پاریس) با نام مستعارِ گوهرِ مراد، نویسنده و پزشک ایرانی بود. ساعدی نمایشنامه نیز می‌نوشت و پس از بهرام بیضایی و اکبر رادی از نامدارترین نمایشنامه‌نویسان زبان فارسی به‌شمار می‌رفت.ساعدی در ادبیات و اندیشهٔ سیاسی از پیروان جلال آل احمد به‌شمار می‌رفت؛ و از اوایل تشکیل کانون نویسندگان ایران بدان پیوست.
قسمت هایی از کتاب تاتار خندان (لذت متن)
«تاتارها را نباید دست کم گرفت آقای دکتر. اینجاها خیلی قدیمی بوده، هروقت جایی را می کنند به خشت های گنده ای برمی خورند یه ذرع در یه ذرع، قدیم ها برج و بارو هم داشته، حالا دیگه همه اش از بین رفته، یه چیزایی باقی مانده، یه وقت انشاءالله نشانت میدم. به هرحال یه مشت مردمیم این جا، یه عده خرده مالک، یه عده نسق دار، و یه عده خوش نشین، یک عده بالا، یک عده پایین و شکر خدا هر طوری شده، همه دستشان به دهنشان می رسه. حالا آمدن شما از همه مهم تره، خدا شاهده که دیشب من پلک بر هم نذاشتم.» پرسیدم: «چرا حاجی؟» گفت: «از خوشحالی، یه دکتر اینجاها می دونی چه قدر و قیمتی داره؟»