کتاب وسوسه ناممکن

The Temptation of the Impossible
کد کتاب : 740
مترجم :
شابک : 978-964-448-502-2
قطع : رقعی
تعداد صفحه : 216
سال انتشار شمسی : 1393
سال انتشار میلادی : 2004
نوع جلد : شومیز
سری چاپ : 1
زودترین زمان ارسال : 29 مرداد

ماریو بارگاس یوسا برنده ی جایزه ی نوبل ادبیات سال 2010

معرفی کتاب وسوسه ناممکن اثر ماریو وارگاس یوسا

ماریو بارگاس یوسا، یکی از بزرگترین رمان نویسان جهان در کتاب وسوسه ناممکن، به مخاطبین خود کمک می کند تا بیش از پیش، جاه طلبی، قدرت و زیبایی شاهکار ویکتور هوگو، رمان بینوایان، را درک کنند و در فرآیند انجام این کار، تصویری انسانی از داستان ها به مثابه واقعیتی جایگزین ارائه می کند که به مخاطبین اجازه می دهد دنیایی بهتر و متفاوت را متصور شوند. به اعتقاد بارگاس یوسا، ویکتور هوگو حداقل دو هدف از نوشتن رمان بینوایان داشت: خلق یک دنیای خیالی کامل و تغییر دنیای واقعی از طریق آن. یوسا عقیده دارد که کتاب بینوایان، تجلی تصویری آرمان شهری از ادبیات است. او استدلال می کند که اگرچه این آرمان ویکتور هوگو مبنی بر تغییر زندگی فردی و اجتماعی از طریق ادبیات، اکنون دور از دسترس به نظر می رسد، اما رمان های بزرگی همچون بینوایان به مخاطبین ثابت می کنند که چنین آرمانی می تواند به واقعیت بدل شود.

کتاب وسوسه ناممکن

ماریو وارگاس یوسا
ماریو بارگاس یوسا، در ۲۸ مارس سال ۱۹۳۶ در آرکیپای پرو به دنیا آمد. وی تنها فرزند پدر و مادرش بود و والدینش پنج ماه بعد از ازدواج از هم جدا شدند. ۱۰ سال اول زندگیش را در بولیوی و با مادرش گذراند. پس از آن که پدربزرگش مقام دولتی مهمی در پرو به دست آورد، همراه مادرش در سال ۱۹۴۶ به سرزمینش بازگشت. دوران کودکی او با سختی سپری شد.در ۱۴ سالگی پدرش وی را به دبیرستان نظام فرستاد که تأثیری ژرف و پایا بر او نهاد و ایده ی نخستین رمانش را در ذهنش پروراند. نگرش داروین گرایانه ی او نسبت به زندگی حاصل تجربه ...
نکوداشت های کتاب وسوسه ناممکن
Although books about other books abound, there are very few like this one that actually tell us what it is like to read.
اگرچه کتاب های درباره ی کتاب های دیگر فراوان هستند، تعداد اندکی مثل این اثر به مخاطب نشان می دهند که خواندن کتاب باید چگونه باشد.
Los Angeles Times Los Angeles Times

Vargas Llosa's study reaches beyond an analysis of Les Misérables to help define the very essence of the novel and fiction.
این پژوهش بارگاس یوسا پا را از تحلیل بینوایان فراتر گذاشته و به تعریف ذات و ماهیت رمان و داستان کمک می کند.
San Francisco Chronicle San Francisco Chronicle

With powerful lessons on the art of fiction writing.
با درس هایی تأثیرگذار درباره ی هنر داستان نویسی.
Choice

قسمت هایی از کتاب وسوسه ناممکن (لذت متن)
برخوردهای تصادفی، همزمانی خارق العاده ی رویدادها، الهام ها و پیش بینی های ماورای طبیعی، غریزه ای که، با تسلط بر عقل یا نفوذ در آن، انسان ها را به سمت نیکی با شر می راند، و، علاوه بر آن، گرایشی فطری که جامعه را به سوی پیشرفت و انسان را به سوی تقوا رهنمون می شود، خصوصیات اصلی این عالم اند. در این جهان، جبر گرایی ساده انگارانه پاورقی های رمانتیک، به نحوی غریب، با مقوله ی غامض برآمده از برهان دو وجهی ابدی قضا و قدر و ضرورت یا، به بیان دیگر، مسئولیت بشری در قیاس با تقدیر فردی، هم زیستی دارد.

داستان ها به این خاطر وجود دارند. به این خاطر که ما فقط یک بار زندگی می کنیم در حالی که آرزوها و تخیلاتمان به هزاران زندگی نیاز دارند. به این خاطر که شکاف عمیق میان چیزی که هستیم و چیزی که دوست داریم باشیم، باید به گونه ای پر شود.

موضوع این است که تمام داستان ها، زندگی کردن «غیرممکن ها» را برای مخاطبین خود ممکن می سازند، آن ها را از خویشتن جدا می کنند، موانع را می شکنند و از طریق همزادپنداری با شخصیت های یک خیال، تجربه ای مشترک را بریشان رقم می زنند.