کتاب پند و پیوند

Pand Va Peivand
گزارش زیباشناختی و باورشناختی بیست غزل (حافظ)
کد کتاب : 81171
شابک : 978-6226528399
قطع : رقعی
تعداد صفحه : 268
سال انتشار شمسی : 1398
سال انتشار میلادی : 2019
نوع جلد : شومیز
سری چاپ : 1
زودترین زمان ارسال : 6 مهر

معرفی کتاب پند و پیوند اثر میر جلال الدین کزازی

کتاب پند و پیوند اثری است از میرجلال الدین کزازی به چاپ انتشارات گویا. این کتاب اثری انتقادی است که 20 غزل از غزلیات حافظ را از منظر زیباشناختی و باورشناختی مورد بررسی قرار می دهد.

کتاب پند و پیوند

میر جلال الدین کزازی
میرجلال الدین کزّازی(زادهٔ ۲۸ دی ۱۳۲۷ در کرمانشاه) استاد دانشگاه، نویسنده، مترجم، شاهنامه پژوه و پژوهشگر برجستهٔ ایرانی در زبان و ادب فارسی است. او از چهره های ماندگار فرهنگ و ادب ایران در پنجمین همایش چهره های ماندگار به سال ۱۳۸۴ است. وی نام بردار به بهره گیری از واژه های پارسی سره در نوشته ها و گفتار خود است. کزّازی، عضو هیئت امنای بنیاد فردوسی است.میرجلال الدین کزّازی در خانواده ای اهل روستای کزاز در استان مرکزی به دنیا آمد که برای ساخت حوزه علمیه به کرمانشاه مهاجرت کرده بودند. جلال الدین ...
قسمت هایی از کتاب پند و پیوند (لذت متن)
ای پادشاه حسن! خدا را! بسوختیم / آخر، سوال کن که: گدا را چه حاجت است؟ / ای آنکه خسرو خوبانی و بر سرزمین زیبایی فرمانروا! تو را به خدا سوگند می دهم که دل بر ما که در آتش شیفتگی می گدازیم، فروسوزی؛ هان! باری بپرس که نیاز ما، گدایان در تو، چیست. زیباشناسی پادشاه با گدا ناسازی دارد. سوال در معنی پرسش به کار رفته است؛ در معنی دریوزه، با گدا و حاجت ایهام تناسب می سازد. پادشاه حسن استعاره ای است آشکار از یار؛ در این آمیغ، استعاره ای کنایی نیز نهفته می تواند بود: زیبایی قلمرویی پنداشته آمده است که پادشاه آن یار حافظ است. سوختن استعاره ای است از گونه پیر و از رنج و آزار بسیار. پرسیدن نیاز را می توانیم مجازی از گونه سبب و مسبب از برآوردن آن بشماریم: نیاز کسی را می پرسند، تا آن را برآورند.