کتاب من امشب آمدستم وام بگزارم

Man Emsha Amadastam
(شیوۀ شاعری مهدی اخوان ثالث آن سوی گزاره های هنری)
کد کتاب : 81411
شابک : 978-6222600686
قطع : رقعی
تعداد صفحه : 980
سال انتشار شمسی : 1401
سال انتشار میلادی : 2022
نوع جلد : شومیز
سری چاپ : 1
زودترین زمان ارسال : 19 آذر

معرفی کتاب من امشب آمدستم وام بگزارم اثر یوسف عالی عباس آباد

کتاب «من امشب آمدستم وام بگزارم» (شیوۀ شاعری مهدی اخوان ثالث آن سوی گزاره های هنری) بحثی درباره‌ی شیوه‌ی تفکر مهدی اخوان ثالث، رابطه‌ی او با جهان زندگی و اقلیم سیاسی _ فرهنگی ایران معاصر است. رویکرد او به رمانتیسم و بازتحلیل مسایل روز به شیوه‌ی نقد رمانتیک، از مهم‌ترین مباحث شعر اوست، نیز به‌ عنوان منتقد اجتماعی، چهره‌ی شاخصی دارد. در دل انتقادهای کوبنده و طغیان‌گر، مرثیه‌ای بر پیکره‌ زخمی ایران عزیز سر می‌دهد تا در همهمه‌ی سیاست و جبر و اندوه، عصیان دینی _ فلسفی مدرنی را بنیان نهد. در عصیان دینی اخوان ثالث، خدایان کهن بر دامن اندیشه‌ی انسان امروز فرود می‌آیند و بار دیگر انسان را تعریف می‌کنند. اخوان ثالث، دلباخته‌ی ایران است و شیدایی او در موازنه‌ی بادهای شهریور، عشق، تپش و زندگی را در جان و جهان می‌دواند.
این کتاب حاصل پژوهش‌های نویسنده در خصوص شعر، ذهن، زبان، اندیشه و شاعری مهدی اخوان ثالث است. در این کتاب با استفاده از نقد نو و دیدگاه کاملا انتقادی، بسیاری از اشعار تحلیل شده است. ساختارشناسی شعر در کنار نظریۀ فرمالیسم، وجه غالب تحلیل‌های شعر است. در بعضی از بخش‌ها، نقد ادبی هرمنوتیسم و دیدگاه فلسفی هنری اگزیستانسیالیسم نقد و تحلیل اشعار را بر عهده گرفته‌اند.

کتاب من امشب آمدستم وام بگزارم

یوسف عالی عباس آباد
یوسف عالی عباس آباد متولد سال 1352 ، دارای مدرک دکترایزبان و ادبيات فارسي ، استاد دانشگاه و نویسنده ی چندین کتاب در زمینه ی ادبیات و زبانشناسی می باشد.