کتاب دختر به شرط چاقو

Dokhtar Be Sharte Chagoo
شعر طنز از آغاز تا امروز‬‬
کد کتاب : 81873
شابک : 978-6226036542
قطع : رقعی
سال انتشار شمسی : 1400
نوع جلد : شومیز
سری چاپ : 2
زودترین زمان ارسال : 21 خرداد

معرفی کتاب دختر به شرط چاقو اثر غلامعلی گرایی

ادبیات فارسی با شعر عجین شده است، از زمان پیدایش خط و زبان، شعر نیز ظاهر شد. تاریخ ادبیات فارسی اشعار و شاعران بسیاری را به دنیا داد. شاعرانی که در زمینه‌های مختلف اشعاری نغز و عالی سروده‌اند. اشعاری با مضامین عاشقانه، عارفانه، نقد اجتماعی، بیان مشکلات، حماسه‌ها و .... از همان ابتدا هم شاعران زبان به طنز گشودند تا برخی سخنان خاص خود را در زبان طنز جاری کنند. کتاب دختر به شرط چاقو، به بررسی شعر طنز از آغاز تا امروز می‌پردازد. غلامعلی گرایی و زهرا سادات حسینی در کتاب دختر به شرط چاقو، ابتدا زندگینامه‌ای از هر شاعری که شعر طنز سروده است آورده‌اند. تعریفی صحیح از طنز ارائه کردند و شعر طنز از آغاز تا امروز را بررسی کردند. از نخستین شاعران طنزپرداز گرفته تا طنزپردازی در دوران مشروطه و طنز دوران معاصر و امروزی. در کتاب دختر به شرط چاقو همچنین با پیشینه‌ی تحقیقاتی که در زمینه‌ی طنزپردازی انجام گرفته است نیز آشنا می‌شویم.

کتاب دختر به شرط چاقو

غلامعلی گرایی
غلامعلی گرایی متولد سال 1347، فارغ التحصیل کارشناسی زبان و ادبیات فارسی، فارغ التحصیل کارشناسی ارشد زبان و ادبیات فارسی، دانشجوی دکتری زبان و ادبیات فارسی می باشد. وی بیش از 33 سال تدریس در مراکز مختلف آموزش و پرورش ( 15 سال تدریس در دبیرستان تیزهوشان قم )، تدریس در متوسطه دوره اول و دوره دوم مفید قم، و تدریس در مقاطع مختلف تحصیلی دردانشگاه فرهنگیان قم، دانشگاه پیام نور قم ، دانشگاه مفید، دانشگاه آزاد واحد قم، دانشگاه جامعه العلوم المصطفی، دانشگاه تعالی، دانشگاه حکمت را در کارنامه خود دارد.
قسمت هایی از کتاب دختر به شرط چاقو (لذت متن)
«طنز جراحی است و هجو، سلاخی. هزل و شوخی و مطایبه، بدون اینکه قصد ارزشگذاری داشته باشم یا بخواهم آن ها را نفی کنم، زنگ تفریح زندگی است. طنز تعلیم و تدریس است. مبتنی بر هدف متعالی است. طنزنویسی، ادای یک تکلیف اجتماعی است. طنز سیلی محکمی است که به صورت یک مسموم می زنند تا خوابش نبرد. هدف کمک به ادامه حیات او است. مثل فشاری است که به سینه ی یک مغروق وارد می شود. چه بسا که دنده هایش را هم بشکند، اما ریه هایش را فعال و حیاتش را تضمین می کند.»