کتاب لذت متن

The Pleasure of the Text
کد کتاب : 997
مترجم :
شابک : 978-964-305-742-8
قطع : رقعی
تعداد صفحه : 96
سال انتشار شمسی : 1402
سال انتشار میلادی : 1973
نوع جلد : شومیز
سری چاپ : 14
زودترین زمان ارسال : 31 تیر

جزو پرفروش ترین کتاب ها و رمان های ایران

معرفی کتاب لذت متن اثر رولان بارت

کتاب لذت متن، اثری نوشته ی رولان بارت است که در زمره ی برترین آثار مربوط به نقد ادبی قرار می گیرد. این کتاب، نخستین بار در سال 1973 وارد بازار نشر شد. لذت بردن از یک متن، چه تأثیری بر ما می گذارد؟ لذت مطالعه کردن چیست؟ رولان بارت، نظریه پرداز و منتقد شهیر فرانسوی، شاید برای اولین بار در تاریخ نقد ادبی به این سوالات پاسخ می دهد. او در این کتاب، نه تنها به شور و احساس دخیل در مطالعه، بلکه به موضوعی بسیار پیچیده تر، یعنی ماهیت و چگونگی لذت بردن از متن های ادبی، می پردازد. نظریه های مختلف مطرح شده در کتاب لذت متن، مانند براده های آهن در میدانی مغناطیسی گرد هم می آیند و با خلق مفهومی منسجم، مخاطبین را با ادراکی جدید از لذت های ناشی از مطالعه آشنا کرده و به دوری کردن از بی تفاوتی های برآمده از دانش صرف دعوت می کنند.

کتاب لذت متن

رولان بارت
رولان بارت، زاده ی ۱۲ نوامبر ۱۹۱۵ و درگذشته ی ۲۵ مارس ۱۹۸۰، نویسنده، فیلسوف، نظریه پرداز ادبی، منتقد فرهنگی، و نشانه شناس معروف فرانسوی بود.از جمله مولفه های مهم آثار او ساختارگرایی و پساساختارگرایی و همچنین تحلیل نشانه شناسانه ی متون ادبی و پدیده های فرهنگی اند.رولان بارت، زبان شناس و نظریه پرداز ادبی فرانسه، بنیان گذار نقد نو شناخته می شود. او با انتشار کتاب درجه ی صفر نویسندگی در آغاز نیمه ی دوم قرن بیستم به شهرت رسید. با انتشار این کتاب ، بنای نقد سنتی فرانسه فرو ریخت و مکتب «نقد تفسیری» ...
نکوداشت های کتاب لذت متن
For Barthes, the point is to make us bold, agile, subtle, and intelligent.
هدف بارت، تبدیل مخاطبین به خوانندگانی جسور، زیرک، دقیق و هوشمند است.
Susan Sontag, Author

No critic is more perverse or more fecund than Barthes.
هیچ منتقدی، سرکش تر و ثمربخش تر از بارت نیست.
Kirkus Reviews Kirkus Reviews

Deep and eloquent.
ژرف و شیوا.
Joycean

قسمت هایی از کتاب لذت متن (لذت متن)
این ضد قهرمان به دنیا آمده: او همان خواننده ی متن است، آن زمان که لذت خود را می برد. اینجاست که اسطوره ی کتاب مقدس معکوس می شود، درهم ریختگی زبان ها دیگر یک مجازات نیست، سوژه با همخانگی زبان هایی که در کنار هم کار می کنند به سرخوشی راه می برد. متن لذت بخش، همان بابل بخت یار است.

لذت متن همین است: دادخواستی علیه جداسازی متن.

به محض آنکه در جایی، کلمه ای درباره ی لذت متن بر زبان برانید، دو پلیس حاضر و آماده هستند که آنا شما را دستگیر کنند: پلیس سیاست و پلیس روان کاوی: لذت، لذت بیهوده و/یا مجرمانه؛ بنابراین یا عبث است یا واهی، یک تصور طبقاتی یا یک توهم.