کارلو کولودی

کارلو کولودی

کارلو کولودی، زاده ی 24 نوامبر 1826 و درگذشته ی 26 اکتبر 1890، نویسنده، طنزپرداز و روزنامه نگار ایتالیایی بود.
کولودی در شهر فلورانس ایتالیا به دنیا آمد. او در جوانی وارد مدرسه ی علوم دینی شد و با این که به سیاست علاقه ی بیشتری داشت، تا 17 سالگی در آن جا ماند.
کولودی در 20 سالگی با نوشتن مقاله ای برای نشری مهم، پا به عرصه ی نویسندگی گذاشت. او سپس در 22 سالگی در کشاکش درگیری های ایتالیا به روزنامه نگاری روی آورد و فعالیت هایش را با نوشتن مقالات انتقادی برای یکی از مهم ترین نشریات آن زمان ایتالیا دنبال کرد. کولودی پس از چند سال همکاری با نشریات گوناگون و کسب شهرت، تصمیم گرفت که خودش نشریه ای را به چاپ برساند.
او در طول دهه ی 1850 نیز به عنوان نویسنده و نمایشنامه نویس به کار خود ادامه داد و در این زمینه ها به موفقیت های چشمگیری دست یافت. کولودی در سال 1856 نام خود را به اسم مستعار کارلو کولودی تغییر داد. کولودی در واقع نام روستای محل تولد مادرش بود که او بیشتر دوران کودکی را در آن جا گذرانده بود.
کولودی در سال 1861 روزنامه نگاری را رها کرد و تا سال 1870 به عنوان بازرس مطبوعات و ویراستار به کار ادامه داد. او پس از آن خیلی زود جذب ادبیات کودک شد و به ترجمه ی قصه ی شاه پریان پرداخت.
کولودی در 26 اکتبر سال 1890 در فلورانس درگذشت و نوشته هایش توسط خانواده ی او به کتابخانه ی مرکزی فلورانس اهدا شدند. او در ابتدا بیشتر به عنوان روزنامه نگار، منتقد و نویسنده ی کتاب های آموزشی شناخته می شد، اما موفقیت کتابی که این نویسنده به قصد سرگرم کردن مخاطبینش نوشت، یعنی کتاب ماجرای پینوکیو، به حدی زیاد بود که او را به یکی از بزرگ ترین نویسندگان آثار ادبی کودک تبدیل کرد.

کتاب های کارلو کولودی

کتابی برای نمایش وجود ندارد !