ایوب پرندآور

ایوب پرندآور

ایوب پرندآور (١٣٥١ ه. ش) از شاعران معاصر ایارنی است. ایوب پرندآور در خرداد ماه ١٣٥١ شمسی در دامنه کوه نمک شاه علمدار‏‌‏‏‏‏‏‏ از توابع دبیران داراب، در سیاه چادرهای عشایر ایل دره‏شوری متولد شد. او از شاعران معاصر فارسی زبان است که در وصف امام حسین (ع)، اشعاری را سروده است. کودکی را در دامان طبیعت، در کنار پدربزرگی سپری کرد که به او محبت اهل بیت (ع) را آموخت.
با تصمیم پدر، برای ادامه زندگی راهی دبیران شده و دوران ابتدایی و راهنمایی را در آن‏جا گذراند. آغاز شاعرانگی پرندآور همان دوره راهنمایی بود که به همت معلمان دلسوزش پی به این هدیه خداوندی برد و دل به شعر و شاعری سپرد.
فوت پدربزرگ، اسارت و شهادت عبدالمهدی نیک‌منش و هم‌ولایتی‌‏ها و هم‌‏کلاسی‌‏ها، او را در سرودن شعر مصمّم‏‌تر کرد به‏ طوری ‏که وقتی دبیرستان را به جهرم آمد، همان سال اول راهی جبهه شد. فضای معنوی متأثر از جهاد و شهادت، کلمات او را به سمت و سوی دفاع مقدس سوق داده و شهادت پسر عمویش شهید مرتضی پرندآور و دوستی و هم‏‌نشینی با عبدالحمید رحمانیان از او شاعر ادبیات پایداری ساخت.
پرندآور در روزهای واپسین سال ١٣٦٩ ه. ش به سبزپوشان تیپ ٣٣ هوابرد المهدی (عج) پیوست و در آنجا انجمن شعری راه انداخته و شاعران سرباز و پاسدار یگان را شناسایی و به آن‌ها پر و بال داد به ‏طوری‏ که می‌‏توان گفت این تیپ، تنها یگان سپاه است که دارای انجمن شعر و جلسه هفتگی شاعران است.
انجمن ادبی «نخل و نارنج» انجمنی است که پرندآور و دوستانش با هدف گسترش شعر آیینی آن را بنا گذاشته‌‏اند. شاعران این انجمن از اعضای فعال کنگره‌‏های شعر آیینی به ‏خصوص شب شعر عاشورای شیراز بودند. بزرگ‏ترین جریان شعر آیینی جهرم یعنی شب شعر فاطمی نتیجه تلاش‏‌های پرندآور و شاعران آیینی این شهر است که به علت فضاسازی سنتی در بین شاعران کشور مشهور است و علاقه‏‌مندان زیادی دارد به طوری که ادیبان کشور، جهرم را به عنوان یکی از قطب‌‏های آیینی شعر در جنوب کشور معرفی کرده‌‏اند.

کتاب های ایوب پرندآور

غزل مقتل