کتاب دشنه در دیس

The Dagger in the Platter
کد کتاب : 10597
شابک : 978-964-6026-07-0
قطع : رقعی
تعداد صفحه : 72
سال انتشار شمسی : 1400
سال انتشار میلادی : 1965
نوع جلد : شومیز
سری چاپ : 13
زودترین زمان ارسال : 2 خرداد

احمد شاملو از شاعران برجسته ادبیات معاصر ایران

معرفی کتاب دشنه در دیس اثر احمد شاملو

کتاب دشنه در دیس، مجموعه ای از اشعار نوشته ی احمد شاملو است. این کتاب، دربردارنده ی برخی از زیباترین اشعار احمد شاملو است و این شاعر بزرگ ایرانی، علاوه بر مفاهیم تکرارشونده در آثار خود، در این مجموعه به رویدادها و جریانات سیاسی و اجتماعی زمانه ی خود نیز می پردازد. شاملو در آثار موجود در این کتاب، نوعی از غنا و تکامل فکری را در حوزه ی شعر اجتماعی به رخ می کشد و به جای تمرکز بر شخصیت ها و عناصری محدود، اتمسفر کلی و جامعه ی تأثیرگذار بر آن شخصیت ها و عناصر را در مرکز توجه خود قرار می دهد. شاملو برخی از اشعار کتاب دشنه در دیس را در ایران و برخی را در سفرهایش به خارج از کشور خلق کرده و به نظر می رسد در این مجموعه، بیش از هر چیز به دنبال تجربه ی آزادی است.

کتاب دشنه در دیس

احمد شاملو
احمد شاملو (۲۱ آذر ۱۳۰۴–۲ مرداد ۱۳۷۹) متخلص به الف. بامداد یا الف. صبح، شاعر، نویسنده، روزنامه نگار، پژوهشگر، مترجم، فرهنگ نویس و از دبیران کانون نویسندگان ایران پیش و پس از انقلاب ۱۳۵۷ بود. شاملو تحصیلات کلاسیک نامرتبی داشت؛ زیرا پدرش افسر ارتش بود و پیوسته از این شهر به آن شهر اعزام می شد و از همین روی، خانواده اش هرگز نتوانستند برای مدتی طولانی جایی ماندگار شوند. . شاملو علاوه بر شعر، فعالیت هایی مطبوعاتی، پژوهشی و ترجمه هایی شناخته شده دارد. مجموعهٔ کتاب کوچه او بزرگ ترین اثر پژوهشی...
قسمت هایی از کتاب دشنه در دیس (لذت متن)
چه بی تابانه می خواهمت ای دوری ات/ آزمون تلخ زنده به گوری/ چه بی تابانه تو را طلب می کنم/ بر پشت سمندی/ گویی/ نوزین/ که قرارش نیست./ و فاصله/ تجربه ای بیهوده است.

پرواز شامگاهی درناها/ و بازگشت بادها/ در گور خاطر تو/ غباری/ از سنگ می روبد،/ چیز نهفته ای می آموزد؛/ چیزی که ای بسا می دانسته ای،/ چیزی که/ بی گمان/ به زمان های دوردست/ می دانسته ای.

بوی پیراهنت/ این جا و اکنون./ کوه ها در فاصله/ سردند./ دست/ در کوپه و بستر/ حضور مأنوس دست تو را می جوید/ به راه اندیشیدن/ یاس را/ رج می زند