کتاب نگذار به بادبادک ها شلیک کنند

Uçurtmayı Vurmasınlar
کد کتاب : 13706
مترجم :
شابک : 978-9642093106
قطع : جیبی
تعداد صفحه : 120
سال انتشار شمسی : 1398
سال انتشار میلادی : 1986
نوع جلد : شومیز
سری چاپ : 2
زودترین زمان ارسال : 28 مرداد

معرفی کتاب نگذار به بادبادک ها شلیک کنند اثر فریده چیچک اوغلو

باریش پسر کوچکی است که در زندان زنان بزرگ شده است، چون مادرش زندانی است و او بیرون از زندان کسی را ندارد. او در طول سال ها، به زندگی در زندان خو کرده است و در میان زندانیان، بیش از همه، به اینجی وابسته است. اما اینجی آزاد می شود و باریش، غمگین از دوری اینجی، مرتب برایش نامه می نویسد و از وقایع زندان و حال و روز زندانیان می گوید، اما نامه هایش به اینجی نمی رسد. این داستان در قالب نامه نگاری است، نامه های باریش به اینجی.
نگذار به بادبادک ها شلیک کنند رمانی برای نوجوانان است. فریده چیچک اوغلو، نویسنده ی ترکیه ای این داستان، مفاهیم عمیق انسانی، چون آزادی و عدالت را در تار و پود روایت تنیده و و آن را از زبان یک کودک بیان کرده است.

نگذار به بادبادک ها شلیک کنند اولین اثر اوست که در سال 1986 منتشر شد. در 1987 فیلمی بر اساس آن ساخته شد که فیلمنامه اش را خودش نوشت. این فیلم با موفقیت عمومی مواجه شد. چیچک اوغلو در 1990 در نوشتن فیلمنامه ی فیلم سفر امید همکاری کرد. این فیلم در 1991 جایزه ی اسکار بهترین فیلم غیرانگلیسی را از آن خود کرد.
فرهاد سخا در سال 1344 زاده شد. او کتاب نگذار به بادبادک ها شلیک کنند را در سال 1370 از ترکی استانبولی به فارسی ترجمه کرد که در سال 1994 جایزه ی بهترین ترجمه ی داستان های نوجوان را از سازمان IBBY گرفت. او اولین بار اورهان پاموک را به فارسی زبانان معرفی کرد و با تشویق رضا سیدحسینی رمان دژ سفید را ترجمه و در 1377 با مقدمه ی نویسنده بر ترجمه ی فارسی منتشر کرد. سخا آثار دیگری هم از نویسندگان معاصر ترکیه ای ترجمه کرده است؛ از جمله اژه تمل کوران و هاکان گوندای.

کتاب نگذار به بادبادک ها شلیک کنند

فریده چیچک اوغلو
فریده چیچک‌اوغلو، در سال 1951 در آنکارا متولد شد. تحصیلاتش را در رشته‌ی معماری در دانشگاه میدل‌ایست آنکارا به پایان رساند و راهی امریکا شد. در سال 1976 از دانشگاه پنسیلوانیا دکترای معماری گرفت و در بازگشت به عنوان استادیار دانشگاه به تدریس پرداخت.در 1980 به‌دلایل سیاسی بازداشت و محکوم به چهار سال زندان شد. بعد از آزادی از زندان به عنوان ویراستار در انتشاراتی مشغول به کار شد.
قسمت هایی از کتاب نگذار به بادبادک ها شلیک کنند (لذت متن)
اگر دروغ گفتن بد است پس چرا تو هم دروغ می گویی؟ می گویی ببین باریش دروغ ها دو جورند دروغ های به جا و دروغ های بی جا. این دروغ من به جاست! اما من هم دروغ های خودم را به جا می دانم! عصبانی می شوی بچه ها نباید دروغ بگویند چون هنوز نمی دانند دروغ به جا کدام است و دروغ بی جا کدام . باشد من هم صبر می کنم و وقتی بزرگ شدم دروغ می گویم .