کتاب مرگ وزیر مختار

La Mort du Vazir-Moukhtar
روابط خارجی ایران و روسیه،تاریخ قاجاریان
کد کتاب : 14662
مترجم :
شابک : 978-9642090716
قطع : رقعی
تعداد صفحه : 568
سال انتشار شمسی : 1396
سال انتشار میلادی : 1969
نوع جلد : شومیز
سری چاپ : 1
زودترین زمان ارسال : 19 مرداد

معرفی کتاب مرگ وزیر مختار اثر یوری نیکلایویچ تینیانوف

این کتاب روایتی داستانی است از زندگی الکساندر گریبایدوف، دیپلمات، نمایشنامه نویس، شاعر و آهنگساز روس، از زمان ورودش به دنیای سیاست تا در زمان قتلش در تهران.
گریبایدوف او در زمان مرگ وزیرمختار روسیه در ایران بود و یک سوم پایانی کتاب هم در تهران می گذرد.
عهدنامه ترکمانچای ۲۰ بهمن ۱۲۰۶ در منطقه ای به همین نام میان عباس میرزا ولیعهد وقت ایران و گریبایدوف امضا شد و به جدایی بخش های وسیعی از خاک ایران و الحاق آن به روسیه، اخذ غرامت ۲۰ میلیون روبلی از ایران و ضبط نسخ خطی کتابخانه شیخ صفی الدین اردبیلی و انتقال آن به روسیه انجامید. گریبایدوف پس از عقد این معاهده ۴۰ هزار روبل روسی پاداش و کوتاه مدتی بعد به عنوان سفیر روسیه در تهران ارتقا مقام گرفت. وی در این سمت وپ س از حضور در ایران متوجه شد تعدادی از زنان گرجی در منازل رجال ایرانی به سر می برند. او طبق مفاد ماده سیزده عهدنامه ترکمنچای آنان را اسیر تلقی کرد و از دولت ایران درخواست استرداد آنان را نمود. این مساله در نهایت به خشم مردم تهران و حمله آنها به سفارت روسیه و قتل او منجر شد.
تینیانوف، نویسنده کتاب، یکی از معروف ترین نویسندگان فرمالیست روسیه است و این کتاب را نیز بر اساس همین سبک ادبی به رشته تحلیل درآورده است.

کتاب مرگ وزیر مختار

یوری نیکلایویچ تینیانوف
یوری نیکالایویچ تینیانوف (به انگلیسی: Yury Nikolaevich Tynyanov) (به روسی: Ю́рий Никола́евич Тыня́нов)، نویسنده، منتقد ادبی، مترجم، محقق و فیلمنامه‌نویس اتحاد جماهیر شوروی، بود.