کتاب گلستان سعدی

Golestan-e-Saadi
  • 130,000 تومان

  • به زودی 🙄
  • انتشارات: خوارزمی خوارزمی
    نویسنده:
کد کتاب : 16141
مترجم :
شابک : 978-9644870033
قطع : وزیری
تعداد صفحه : 815
سال انتشار شمسی : 1394
نوع جلد : جلد سخت
سری چاپ : 14
زودترین زمان ارسال : ---

معرفی کتاب گلستان سعدی اثر سعدی

گلستان سعدی کتابی است با نثر مسجع که شامل 8 فصل می باشد که از تاثیر گذار ترین کتاب های نثر ادبیات فارسی است. هشت باب گلستان عبارتند از: «سیرت پادشاهان»، «اخلاق درویشان»، «فضیلت قناعت»، «فوائد خاموشی»، «عشق و جوانی»، «ضعف و پیری»، «تأثیر تربیت»، و «آداب صحبت». در کتاب خواننده با حکایت ها و پند و اندرز هایی آشنا می شود که نگارنده با هنر خودش آن ها را با نثر مسجع به گونه ای بیان کرده که موجب شده خواننده از خواندن آن ها سیر نشود. سعدی در این کتاب قصد تاریخ نگاری نداشته و تمام رویداد هایی که ثبت کرده واقعی نیستند اما می توان با خواندن آن از شرایط جامعه آن زمان آگاه شد.

گلستان به تصیح دکتر غلام حسین یوسفی یکی از معتبرترین و بهترین نسخه های موجود گلستان سعدی است. مهمترین ویژگی این نسخه بخش توضیحات آن است. در این توضیحات واژه ها و عبارت سخت و دشوار، ابیات عربی و ایه ها معنی و ترجمه شده اند. نکته ی مهم دیگر بررسی و ذکر ارجاعاتی است که ممکن است به یک آیه یا یک واقعه ی خاص داشته باشد. همینطور در تو ضیحات، جاهایی از متن اثر که ممکن است صاحبنظران و مصححان دیدگاه متفاوتی داشته باشند و اتفاق نظر نداشته باشند دیدگاه آنها را ذکر کرده است. از جذابیت های دیگر این نسخه، ذکر جملات و اشعار دیگر بزرگان ادبیات جهان در جایی است که با شعری از سعدی از نظر مضمونی مشابه باشد و یا سعدی متاثر از آنان بوده است.

کتاب گلستان سعدی

سعدی
بومحمد مشرف الدین مصلح بن عبدالله بن مشرّف، متخلص به سعدی زاده ی سال 606 و در گذشته ی سال 690 هجری قمری، شاعر و نویسنده ی بزرگ ایرانی بود.سعدی به احتمال زیاد در سال 606 هجری قمری (برابر با حدود 589 خورشیدی و 1210 میلادی) در شیراز به دنیا آمد. با این حال، برخی از صاحب نظران، تولد او را در حدود سال 585 هجری قمری می دانند. با توجه به این که هیچ منبع تاریخی مستقلی در مورد زادروز سعدی گزارشی نداشته است، هر دو تاریخ ذکر شده، بر اساس استنباط صاحب نظران از آثار خود او به دست آمده است.نام کوچک سعدی، م...
دسته بندی های کتاب گلستان سعدی
نکوداشت های کتاب گلستان سعدی
تصحیح کتاب گلستان سعدی توسط استاد غلامحسین یوسفی، کاری است کارستان و درجه یک...
بهاء الدین خرمشاهی

قسمت هایی از کتاب گلستان سعدی (لذت متن)
پادشاهی را شنیدم که به کشتن اسیری اشارت کرد. بیچاره در حالت نومیدی به زبانی که داشت، ملک را دشنام دادن گرفت و سقط گفتن، که گفته اند: هر که دست از جان بشوید، هر چه در دل دارد بگوید.

یکی از ملوک بی انصاف پارسایی را پرسید که از عبادت ها کدام فاضل تر است؟ گفت: تو را خواب نیمروز تا در آن یک نفس خلق را نیازاری. ظالمی را خفته دیدم نیمروز / گفتم این فتنه است، خوابش برده به وآن که خوابش بهتر از بیداری است / آن چنان بدزندگانی مرده به.