کیومرث پیرگلو

کیومرث پیرگلو

کیومرث پیرگلو (تهران 1340ش- ) نوازنده‌ی ایرانی سنتور و پیانو. ضمن گذراندن تحصیلات عمومی ابتدا به صورت خودآموز و سپس در كلاس‌هاى آموزشی كانون پرورش فكرى كودكان و نوجوانان، نزد اسماعیل تهرانى و افراد دیگر به آموختن مبانى موسیقى پرداخت. بعد از این دوره، در کلاس‌های فرامرز پایور شرکت کرد و به یادگیری تنبک و سنتور پرداخت. در سال‌های بعد، توجهش به موسیقى كلاسیك اروپا معطوف شد و ضمن آموختن پیانو، به صورت جدی به یادگیری سلفژ، هارمونى، اركستراسیون، كنترپوان، انستروماناسیون و سایر رشته‏‌هاى مربوطه پرداخت.
پیرگلو در سال 1364 براى ادامه‌ی تحصیلات عازم خارج از كشور شد و مدتى بعد در كشور بلژیك دنباله‌ی كارش را گرفت. او در آنجا ضمن آموزش و تمرین پیانو و اجراى قطعات مشكل و پیچیده‌ی آهنگ‌سازان بزرگ، در مسابقات و آزمون‌هاى مربوط به این رشته هم شركت كرد و مقام‌هاى شایسته‌‏اى را به دست آورد. بعد از این دوره براى تكمیل تحصیلات خود راهى كنسرواتوار گوتنبرگ سوئد شد و به فراگیرى پیانو در مراحل عالى پرداخت. او بعد از دریافت دیپلم پیانو از مراکز بلژیک و سوئد به استرالیا رفت و ضمن اقامت دائم در آنجا دکترای اتنوموزیکولوژی خود را هم از دانشگاه ملبورن دریافت کرد.
پیرگلو در سال‌هاى اخیر، نوجوانان و جوانان بسیارى را در كشورهاى اروپائى و استرالیا تعلیم داده و به ‌همراه گروه‏‌ها و نوازندگان ایرانى مقیم خارج از كشور، كنسرت‌هاى متعددى در آن کشورها اجرا کرده است. او طی دهه‌های گذشته مقالات متعددی هم در زمینه‌ی موسیقی، در نشریات ایران، با اسم سیامک نوری منتشر کرده. علاوه بر این، کتابی هم با عنوان گام به گام تا سپیده (شامل تمرینات گام، آرپژ و ده تمرین پیشرفته برای پیانو- در 750 صفحه) از او توسط انتشارات معین منتشر شده است (1396). پیرگلو جز کنسرت‌های خارج از ایران، در تیرماه سال 1396 که در ایران بوده در منزل سفیر استرالیا اجرا داشته، به علاوه‌ی کنسرت‌های متعددی در فرهنگسراهای نیاوران، ارسباران و... که در آنها به اجرای آهنگ‌هایی از باخ، بتهوون، شوپن، امین‌الله حسین، بابک بردیا، هایدن و... پرداخته است (سال‌های 1394 و 1396).

کتاب های کیومرث پیرگلو