کریم خان محمدی

کریم خان محمدی

حجت الاسلام والمسلمین دکتر کریم خان محمدی متولد سال 1349شمسی است.
همزمان با تحصیلات کلاسیک، از سال1360 در حوزه علمیه زنجان به فراگیری علوم اسلامی پرداخت و از همان ابتدا، حافظه قوی و هوش بالا و شخصیت آرام و متین و نکته سنج وی، مورد توجه اساتید این حوزه قرار گرفت.
نخستین حضور در جبهه های دفاع مقدس را در 13سالگی تجربه کرده و تا پایان دوران دفاع مقدس بارها در این عرصه حضور پیدا کرد.
در سال 1365 آنگاه که تحصیل معارف دینی و تهذیب نفس و حضور در جبهه، مهمترین دغدغه های این نوجوان 16ساله بود پدربزرگوارش در راه دفاع از دین و کشور، در جبهه های نبرد به افتخار شهادت نائل آمد و از آن پس سرپرستی خانواده و مراقبت از معاش و تربیت و تحصیل برادر و خواهران کوچکتر نیز به مسئولیت های وی اضافه شد.
علیرغم همه این مشکلات، با سخت کوشی به تحصیل دانش ادامه داده و در سال1367 در هجده سالگی با اخذ قوی¬ترین توصیه نامه ها از اساتید حوزه علمیه زنجان، وارد حوزه علمیه قم شده و در جوار بارگاه ملکوتی حضرت فاطمه معصومه(س) به تحصیل و تهذیب نفس پرداخت. ایشان افتخار شاگردی اساتیدی همچون آیات عظام جوادی آملی، مکارم شیرازی، جعفر سبحانی و محقق داماد را دارند.
در سال 1370 با رتبه ممتاز در کنکور سراسری، وارد دانشگاه تهران شده و تحصیلات دانشگاهی خود را در رشته جامعه شناسی آغاز کرد. در سال 1375 نیز با همان رتبه ممتاز در مقطع کارشناسی ارشد جامعه شناسی دانشگاه تهران پذیرفته شده و در محضر برجسته ترین اساتید این رشته به کسب دانش پرداخت.
در سال 1383در مقطع دکترای دانشگاه امام صادق(ع) در رشته ارتباطات پذیرفته شده وزیر نظر اساتیدی همچون پروفسور حمید مولانا، دکتر معتمدنژاد پدرعلم ارتباطات ایران، دکتر باقر ساروخانی بنیان گذار جامعه شناسی ارتباطات در ایران، دکتر محسنیان راد، دکتر عماد افروغ و دکتر داود فیرحی پژوهش های خود را ادامه داد.
پایان نامه دوره دکترای ایشان با عنوان عقلانیت ارتباطی از شاخص ترین پژوهش های دانشگاهی ایران در عرصه دین و جامعه به شمار می آید.
ایشان همزمان با تحصیلات حوزوی و دانشگاهی، به پژوهش و تدریس در مراکز آموزش عالی و مراکز پژوهشی حوزه علمیه قم پرداخته و یکی از چهره های پیشتاز در عرصه مطالعات اجتماعی دین محسوب می شود.
زمینه های مورد علاقه وی، جامعه شناسی دین و فرهنگ و رسانه ها بوده و تحقیقات علمی آکادمیک و میدانی بسیاری در این زمینه داشته است. راهنمایی و مشاورۀ بیش از 80پایان نامۀ دکتری و کارشناسی ارشد از دیگر افتخارات علمی ایشان به شمار می آید.
دکتر خان محمدی تجربه سالها حضور در کسوت روحانیت و تبلیغ فرهنگ دینی و همراهی با مردم را با آخرین یافته های جامعه شناسی مدرن، در کنار هم قرار داده و نظریه عقلانیت وحیانی را به عنوان راهی برای احیای فرهنگ و زندگی دینی در جهان عقل گرای معاصر، ارائه می دهد.
ایشان طی سالهای متمادی فعالیت علمی حوزوی و دانشگاهی، با تدوین مقالات علمی وزین و حضور در کنفرانسهای متعدد داخلی و بین¬المللی، عقل گرایی الهام گرفته از وحی را، راه حلی برای حل مشکلات مدیریت جامعه اسلامی و حرکت به سوی کشوری آباد، مدرن و متدین می داند.

کتاب های کریم خان محمدی

قرآن و عقلانیت ارتباطی