حشمت الله ریاضی

حشمت الله ریاضی

حشمت‌الله ریاضى (متولد 1314ش-کهن‌آباد گرمسار)، استاد الهیات، معارف اسلامی، ادبیات فارسی و مولوی پژوه است. در تاریخ 6 اسفند 1314ش در روستای کهن‌آباد گرمسار و در یک خانواده کاملا مذهبی ومعتقد و پر جمعیت دیده به جهان گشود.
دوران ابتدائی ودبیرستان تا سیکل (کلاس نهم) را در آرادان گذراند. پس از آن برای ادامه تحصیل راهی مامازن(پاکدشت فعلی) ورامین و دانشسرای کشاورزی شد و دو سال در آنجا تحصیل وهمزمان تدریس کرد. در سال 1334درحین تحصیل به استخدام آموزش و پرورش در آمده و در ورامین تدریس می‌کرد.
سپس به تهران رفت و درآنجا موفق به اخذ دیپلم شد.
در سال 1337 به داشکده الهیات (معقول ومنقول) راه یافت و در رشته معقول یا فلسفه الهیات مشغول به تحصیل شد.و در همان سال نیز ازدواج کرد. در سال 1340 موفق به اخذ لیسانس الهیات ولیسانس روانشناسی تعلیم وتربیت (دو لیسانس) شد و در همان دانشکده درسال 1343 مفتخر به دریافت دکتری در رشته الهیات شد.
در دوران دانشجوئی با آقایان دکتر الهی قمشه‌ای وشهید بزرگوار مرحوم دکتر باهنر هم کلاس بود. آیت‌الله شهید دکتر بهشتی یکی دو کلاس از ایشان بالاتر بود و ضمنا افتخار شاگردی استاد بزرگوار معلم شهید علامه آیت‌الله مطهری را داشت.
از سال 1340به عنوان دبیر آموزش وپرورش در دبیرستانهای مختلف تهران تدریس می‌کرد و از سال1347 علاوه بر دبیرستانها در بعضی از دانشگاه‌ها نیز تدریس داشت.
در سال 1360 بازنشسته شد و پس از آن به تدریس در دانشگاه‌ها و دیگر مراکز علمی پرداخته و ضمنا در سازمان عقیدتی نیروی هوایی جمهوری اسلامی ایران خدمت کرد. در اوایل پیروزی انقلاب اسلامی به عضویت ستاد انقلاب فرهنگی در آمد و در دانشگاه‌های الزهرا، تربیت معلم، پیام نور و آزاد اسلامی تدریس نمود. همچنین در بسیاری از مراکز علمی دیگر از جمله مجتمع آموزشی سیزده آبان مسئولیت و مدیریت داشت.
از سایر افتخارات ایشان مى‌توان به تألیف یا ترجمه بیش از 40 کتاب، ارائه مقالات عرفانى در نشریاتى مانند: «عرفان ایران»، «میراث ایران»، «آفتاب اسرار»، همکارى با تلویزیون‌هاى مختلف در ایران و آمریکا، ایراد سخنرانى در ده‌ها سمینار فرهنگى، برگزارى ده‌ها کلاس تفسیر مثنوى، تدریس آثار مولانا و عطار و... اشاره نمود.
همچنین سخنرانی‌های بسیاری درامریکا، ایران، هندوستان، چین، بنگلادش، پاکستان، عربستان، ترکیه داشت و از کشورهای زیادی از جمله اکثریت کشورهای اروپائی و کانادا و امریکا دیدار کرده است.
وى از سال 1990م در آمریکا و ایران بوده و مدت پنج سال است که به اتفاق آقاى دکتر روان فرهادى و آقاى مهدى میگانى، «خانه مولانا» را دائر نمود.

کتاب های حشمت الله ریاضی

بر فراز عقل و عشق